nahoru

Kapitalismus snadno a rychle, nebo velký tunel? Jak kandidáti na prezidenta vidí kupónovou privatizaci

Martin Bryś 12. ledna 2023 • 12:00
Video se připravuje ...
Prezident X - kompilace odpovědí - Byla podle vás kuponová privatizace v pořádku?
• video: 
Reflex.cz

Hodnocení kuponové privatizace hodně záleží na definici cílů, které měla mít. „Vznik funkčního a mezinárodně konkurenceschopného kapitalistického hospodářství?“ Povedlo se. „Spravedlivé privatizování majetku v socialistickém vlastnictví beze ztrát a černých míst?“ Ne tak docela. Každá práce se dá dělat lépe a v zahraničí existují i mnohem horší příklady, kudy se hospodářská transformace mohla ubírat. Jak českou cestu ke kapitalismu vnímají kandidáti na prezidenta, se dozvíte ve videu.

Jaké má prezidentský kandidát názory na přijetí eura nebo manželství stejnopohlavních párů, nám může něco napovědět o jeho osobnostních rysech, ale z hlediska výkonu funkce je jeho názor na většinu politických a společenských otázek zcela irelevantní. Jistě lze namítnout, že prezident z titulu své funkce a prestiže, která se s ní pojí, má moc otevírat společenskou debatu nad různými tématy. Ale to je tak všechno.

Mnohem důležitější než názory na dílčí otázky je u prezidenta schopnost uvažovat v kontextu své funkce nad tím, co bylo před ním a co bude po něm. Nenechat se ovládnout pocitem velké moci, jenž jak bylo vidět u řady dosavadních prezidentů, s delším pobytem na Pražském hradě, pohltí i sebeuvážlivější osobnost. Kontinuita, smířlivost a reprezentativní vystupování. To jsou podle nás základní atributy dobrého prezidenta.

V Reflexu jsme se rozhodli na to jít jinak než v ostatních médiích. Chtěli jsme zjistit, nakolik kandidáti na prezidenta znají své skutečné místo, tedy nakolik se orientují v pravomocích, které jim určuje ústava. Zajímalo nás, jak dobře znají českou historii, jestli vědí, kudy vedla tradice naší státnosti a vůči jaké historické perspektivě mají zodpovědnost. A v neposlední řadě jsme chtěli zjistit, jaké postoje zastávají k zásadním hodnotovým otázkám, nad nimiž je naše společnost rozdělená ne jedno dvě volební období, ale celé generace.

Martin BryśPrezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.