Senátor Aschenbrenner: Proč jsem to podepsal Mirku Topolánkovi | Reflex.cz
nahoru

Senátor Aschenbrenner: Proč jsem to podepsal Mirku Topolánkovi

Lumír Aschenbrenner9. listopadu 2017 • 18:30
Mirek Topolánek
Mirek Topolánek
• foto: 
Jan Handrejch / Právo / Profimedia.cz

Jako časovaná bomba zapůsobila v minulých dnech zpráva, že bývalý premiér Mirek Topolánek se na poslední chvíli rozhodl kandidovat na českého prezidenta. Protože jsem jeden z „gangu deseti“, který mu kandidaturu jako senátor podepsal, rád bych vysvětlil své důvody. Jsou nejenom osobní, ale především souvisí s nedobrou politickou situací, která provází výkon funkce v případě Miloše Zemana i budoucího premiéra Andreje Babiše.

Jsem sice členem ODS a za tuto stranu už od roku 1998 i starostou v městském obvodu Plzeň 2 - Slovany, ale příslušnost k občanským demokratům nebyl ten pravý důvod, proč Topolánka podpořit. Ostatně on není oficiálním kandidátem ODS, není už dávno členem strany a ve volbách do Poslanecké sněmovny volil TOP 09. Důvod je daleko, daleko vážnější. A to pro celou Českou republiku.

Na politické scéně dnes dominují v průzračné koalici prezident Zeman a šéf hnutí ANO 2011 Babiš. Jejich kroky, jejich názory i jejich směřování neprospívají naší zemi. O Zemanově paktování se s Ruskem či Čínou, nebo jeho nevybíravých útocích není potřeba se podrobně rozepisovat. Ani o kauzách, které stíhají Andreje Babiše. Oba jsou ale silní političtí hráči a proti nim je dobré mít v prezidentské volbě silně vyprofilovanou a ideově vyhraněnou osobnost, která má zkušenosti s administrativou a fungováním státu.

Proč Janu Krausovi vadí Topolánkova erekce?
Jiří X. Doležal 9. listopadu 2017 • 00:56

Proč Janu Krausovi vadí Topolánkova erekce?

Tou je Mirek Topolánek. Není to Jiří Drahoš, ani Michal Horáček. K jejich podpoře mi nestačí záslužná práce toho prvního pro Akademii věd a mnoho dobrých písniček u toho druhého.

Zeman potřebuje silného politického protikandidáta, i když Topolánek tvrdí, že nezastupuje žádnou stranu.

Jak si zařídit voličský průkaz čtěte zde >>>

Mirek Topolánek byl přesvědčivý politický vůdce. Tak se projevoval především v době, kdy byl předsedou ODS a premiérem. Například v roce 2006 získali občanští demokraté pod jeho vedením ve volbách do Poslanecké sněmovny 35,38 procenta hlasů, což je v těchto volbách její vůbec nejlepší výsledek v historii.

Mirek Topolánek: Jediná možná šance na porážku Zemana
Jiří X. Doležal 5. listopadu 2017 • 20:00

Mirek Topolánek: Jediná možná šance na porážku Zemana

Velké diplomatické schopnosti pak prokázal například počátkem roku 2009, kdy tehdejší ruský premiér Vladimir Putin kvůli sporům s Ukrajinou zastavil dodávky plynu do Evropy. Při vyjednávání o obnovení dodávek plynu sehrál předseda vlády Topolánek (Česká republika tehdy prostřednictvím jeho osoby předsedala celé EU) velmi pozitivní roli.

Tak, jako u každého politika, lze Topolánkovi některé věci i vytknout. Za problematické považuji angažmá Strany zelených v jeho vládě, letité spojenectví s lobbistou Markem Dalíkem a odpustit si mohl i výlet do Toskánska v roce 2009, kde byl s dalšími politiky a podnikateli.

Na druhou stranu u Mirka Topolánka známe jeho názory, jeho jednoznačnou podporu pro členství v NATO a velmi přesně v poslední době popisoval i různá nebezpečí, která ohrožují současnou Evropu – islamismus, terorismus, či politickou korektnost.

Advokát Sokol: Politici reagují infantilně, Babiš a Zeman demokracii neohrožují

Je proto směšné, když Andrej Babiš zatížený kauzami privatizace Unipetrolu, Čapím hnízdem, kamarádstvím s pofiderním expremiérem Grossem, jež vypral podivným způsobem desítky milionů korun, hovoří o Topolánkovi jako o „nejzkorumpovanějším českém premiérovi“. Pane Babiši, a co tenisové turnaje, na kterých jste kdysi hrál vy i nechvalně známý lobbista Ivo Rittig? Na ty už jste zapomněl?

V politice je pro každou zemi dobré, když voliči takzvaně vyvažují. Proti duální síle Babiše a Zemana je proto dobré nasadit v boji o prezidenta Topolánka.

Proto jsem spolupodepsal s ostatními senátory jeho kandidaturu. Jak ukázaly hned první reakce, dobře jsem udělal. Drahoše a Horáčka se totiž prezident a nový premiér moc neobávají, Mirek Topolánek je ale jiná váhová kategorie. Navíc je to jediný autentický pravicový kandidát.

Zeman by měl být vyšetřen nezávislým lékařským konziliem
Jiří X. Doležal 7. listopadu 2017 • 20:29

Zeman by měl být vyšetřen nezávislým lékařským konziliem

Andrej Babiš se na svoji roli zjevně příliš nepřipravil. Možné ministry tahá jako…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul: Vyšší bere aneb S kým na dovolené zahnula Monika Babišová
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Šmardování jako malonárodní politika
PREMIUM X Noví extrémisté: Palič izraelské vlajky a hanobitel amerických válečných hrobů bojuje za práva zvířat!
PREMIUM X Národ Metallica: Hity a dlouhé fronty na pivo na vyprahlé planině v Letňanech. A nakonec obří ohňostroj!
PREMIUM X Šarlatán prodával lék složený z vody za 500 korun. JXD i s kamerou vyhodil za čtyři minuty

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější