Komunální volby 2018 | Kdyby starostové v městech a obcích vládli podle rad Babiše z mobilu, politika zahyne | Reflex.cz
nahoru

Kdyby starostové v městech a obcích vládli podle rad Babiše z mobilu, politika zahyne

Lumír Aschenbrenner11. září 2018 • 06:00
Andrej Babiš během startu kampaně ANO ke komunálním volbám - ilustrační snímek.
Andrej Babiš během startu kampaně ANO ke komunálním volbám - ilustrační snímek.
• foto: 
Foto Blesk - Martin Přibyl

„Prahu řešíme přímo a hned. Petr má číslo na můj mobil.“ Hlásají předvolební billboardy Andreje Babiše, které posunuly českou politiku opět o krok dál. Ale směrem k její další oligarchizaci a nedemokratičnosti. Trestně stíhaný premiér si vždy přál řídit stát jako firmu, ale řídit samosprávu jako dceřiné společnosti svého holdingu (do kterého patří i hnutí ANO), to tu ještě nebylo.

Samozřejmě Petr Stuchlík, který za ANO kandiduje v Praze na primátora, a objevil se s Babišem na billboardu, může předsedovi vlády volat na mobil. Může mu volat třeba i Roman Zarzycký, kandidát na primátora Plzně, nebo Petr Vokřál z Brna. Že by to ale občanům (voličům) pomohlo, je nesmysl.

Současná pražská primátorka Adriana Krnáčová (z hnutí ANO) totiž předvedla se svým týmem v metropoli bídný výkon. Ale možná třeba jen nevolala Babišovi na mobil, aby novodobý Mesiáš poradil. Jezdím do Prahy na jednání výboru, či zasedání Senátu často, že by se ale v našem hlavním městě něco za poslední roky změnilo, se říci nedá. Ulice jsou rozkopané jako za komunismu a tramvaje stále na mnoha místech nedokážou vyvinout větší rychlost, protože doprava vázne. Mnoho se toho naslibovalo, skutek ale utek. Podobně jako na celostátní úrovni.

Od roku 1998 jsem také starostou v Plzni na Slovanech a za tu dobu jsem zažil jako předsedy Občanské demokratické strany, jejímž jsem členem, Václava Klause, Mirka Topolánka, Petra Nečase a Petra Fialu. Představa, že bych někomu z nich volal, abych vyřešil stavbu školky či rozpočet na Slovanech, je zcela absurdní. I kdyby mi chtěl někdo z předsedů pomoci, nefungovalo by to. Navíc za chod obce jsou zodpovědné orgány, o kterých rozhodly ve volbách voliči, ne premiér ve Strakově akademii.

Andrej Babiš svými novými billboardy pouze pokračuje v politice nekonečných slibů. Jeho vláda objíždí kraje a všude něco slibuje. Zemský ráj to není na pohled, jak se zpívá v naší krásné hymně, ale podle Babiše na dohled. Jen škoda, že do těch měst a obcí, do kterých kabinet zavítal, se někdy nedá dojet po normální silnici. Republika je rozkopaná, kam se podíváte. Přitom hnutí ANO a ČSSD jsou ve společné vládě už pět let. Opět – asi málo ostatní ministři volají Babišovi na mobil, jinak si podobný stav vysvětlit nejde.

Když už premiér Babiš hovoří o kampani o telefonu, připomněl bych mu ještě slova písně z pohádek o Machovi a Šebestové: „My jsme žáci třetí bé, bereme však na sebe, podobu zajíce, žirafy či krabice, to je pěkná směsice. Můžem bejt i rohože, a to všechno protože, vlastníme nakrátko utržené sluchátko. Taky jedno zvířátko.“ Ano, politici hnutí ANO vypadají podle některých billboardů jako žáci třetí bé a je to pěkná směsice. Nemají utržené sluchátko, ale číslo na mobil Andreje Babiše. To by přece ale svéprávným starostům měst a obcí stačit rozhodně nemělo.

Autor je senátorem za ODS a starostou v městské části Plzeň-Slovany
Prezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Elizabeth Warrenová Joe Biden Bernie Sanders Kamala Harrisová

Americké prezidentské volby budou probíhat po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začínají primárkami. Přes špatný mediální obraz existují důvody, proč Donald Trump může znovu vyhrát. Ovšem uniklé průzkumy naznačují, že to bude mít těžké.

Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější