nahoru

Kdo vyhraje americké prezidentské volby 2020? Takhle se vyvíjí preference Trumpa a Bidena

Petr Sokol 28. září 2020 • 21:23
Joe Biden vs. Donald Trump: Jak se vyvíjejí preference před americkými prezidentskými volbami?
Joe Biden vs. Donald Trump: Jak se vyvíjejí preference před americkými prezidentskými volbami?
• foto: 
ČTK/redakce

Americké prezidentské volby jsou nejdůležitější volby letošního roku, proto jsou logicky předmětem mnoha průzkumů preferencí, které poskytují obrázek o favoritovi podzimního volebního klání. Sledovali jsme preference kandidátů v demokratických primárkách, z nihcž vítězně vyšel Joe Biden. Teď sledujeme vývoj preferencí mezi ním a dosavadním prezidentem Donaldem Trumpem.

Souboj mezi Trumpem a Bidenem sledujeme od tzv. superúterý, kdy se v březnu 2020 v demokratických primárkách fakticky rozhodlo o nominaci Joe Bidena.

Trump vs. Biden

Vzhledem k existenci mnoha výzkumných agentur využíváme pro přehlednost každodenní průměr průzkumů, který zveřejňuje portál fivethirtyeight.com. Odhad aktualizujeme vždy v úterý, kdy se budou 3. listopadu konat i samotné prezidentské volby.

Od března letošního roku si Joe Biden udržuje setrvalý několikaprocentní náskok před Donaldem Trumpem. V jarních měsících kolísal v celostátním měřítku mezi 5 a 6 procenty. Po smrti Afroameričana George Floyda a následných protestech vystoupal Bidenův náskok až k deseti procentům, během srpna se ovšem opět snížil k úrovni kolem sedmi procent, který trvá i zhruba měsíc před prezidentskými volbami.

Nekonalo se tradiční posílení obou kandidátů v době nominačních konvencí jejich stran, jejich nepatrný vzestup podpory se rychle zase vrátil do starých kolejí. Zajímavé je naopak, že podpora Joe Biden od června neklesla pod "magickou" hranici 50 %, s níž by měla být téměř vyloučena prohra v prezidentských volbách.

K průzkumům je ovšem třeb adodat, že většinou zahrnují i odpovědi voličů, kteří si nejsou jistí svou volební účastí. To může ve volbách přiníést částečně odlišné výsledky.

Trump celostátně zaostával a stále to trvá

Vzhledem k tomu, že se na přelomu let 2019 a 2020 byl nejsilnějším demokratickým kandidátem Bernie Sanders, jsme původně sledovali také vývoj průzkumů popularity, které zkoumaly právě podporu voličů v případě, že by se v prezidentských volbách urkali současný prezident Donald Trump a právě Bernie.

Na to, zda by Američané volili Trumpa nebo Sanderse, se voličů pravidelně pro časopis Economist ptala agentura YouGov.

Trump versus Sanders: Vývoj preferencí před prezidentskými volbami 2020Trump versus Sanders: Vývoj preferencí před prezidentskými volbami 2020Foto Petr Sokol

Trump za celý letošní rok nikdy nevedl, a to ani proti Sandersovi ani později proti Bidenovi. Je ale třeba si uvědomit, že se v USA kvůli volebnímu systému volby nerozhodují na celostátní úrovni, ale prostřednictvím výsledků v jednotlivých státech. Ostatně Trump byl v roce 2016 zvolen, ačkoli celostátně dostal méně hlasů.

Cesta k 270 delegátům

Agentury už také provádějí simulace počtu volitelů, které podle průzkumů v jednotlivých státech připadají na Trumpa a jeho  demokratického rivala Bidena. Ty zatím publikované se shodují v tom, že aktuálně má i v této "disciplíne" navrch Joe Biden, i když stále připouštějí možnost Trumpova vítězství, pokud by se prezdentovi podařilo zvítězit ve všech státech, kde jsou průzkumy vyrovnané, nebo Biden vede jen těsně. I v tomto ohledu proto volby zůstávají otevřené.

Měsíc před volbami dává server 270towin.com například Bidenovi 278 aktuálních delegátů, přičemž ke zvolení jich potřebuje 270. Trump si pdole tothot specializovaného serveru může teď být jistý se 169 delegáty, přičemž zbylých 91 delegátů pochází z nerozhodných státu.

Jiný server realclrearpolitics.com vidí situaci v tomto ohledu otimističtějí pro současného prezidenta, když Bidenovi dává "jen" 222 delegátů, Trumpovi 125 a celých 191 delegátů přiřazuje k státům, které jsou podle něj stále nerozhodnuté.  

Demokratické primárky a preference

Až do okamžiku, kdy bylo o Trumpově protějšku definitivně jasno, jsme  přinášeli také informace o stavu demokratického „primárkového“ souboje. Konkrétně jsme zveřejňovali průměr všech relevantních průzkumů demokratického pole, jak ho vytvářel americký portál zaměřený na statistiku v politice a sportu Fivethirtyfive.  

Od okamžiku, kdy začaly jednotlivé výzkumné agentury věnovat demokratických primárkám pozornost, měly v průzkumy v této kategorii dlouho jediného lídra. Tím se stal bývalý viceprezident Joe Biden. O od doby, kdy do samotných prezidentských voleb v listopadu 2019 chyběl už jen jediný rok, se Bidenovy preference pohybovaly lehce nad 25 procenty a byly poměrně stabilní. Jenže po prvních primárkách se situace dramaticky změnila.  

V úvodních primárních volbách Demokratické strany v únoru 2020 totiž uspěl především Bernie Sanders a naopak Joe Biden propadl více než se čekalo. Preference obou mužů se proto tehdy v podstatě prohodily. Na začátku března byl tedy v čele popularity Sanders, následovaný Bidenem. Volební superúterý ale opět vše změnilo, Joe Biden se vrátil do čela preferencí a vedení už udržel až do vítězného konce celých demokratických primárek.

Průzkumy o levém křídle demokratů

O druhou pozici se původně v demokratických primárkách dlouho vedl tuhý boj mezi kandidáty silně levicového proudu, tedy Sandersem a Elizabeth Warrenovou. Po senátorově podzimním infarktu se dokonce zdálo, že senátorka svému levicovému rivalovi výrazně uniká. V říjnu dosáhla Warrenová na svůj dosavadní rekord, když se vyšplhala až na téměř 24 procent a od vedoucího Bidena ji dělily jen jednotky procent.

Zotavující se Sanders ovšem rychle nastartoval „kampaňovou“ stíhačku a využil faktu, že na sílící Warrenovou se „sesypali“ všichni zbývající protikandidáti a vrátil se do pozice hlavního Bidenova vyzyvatele. Warrenová nakonec z boje odstoupila.

Preference Buttigiega a Bloomberga

Z ostatních kandidátů už vybočoval jen starosta Pete Buttigieg, jehož podpora postupně až do půlky prosince stoupala. Tehdy dosáhla až na téměř 10 procent, následně klesala, ale díky relativním úspěchům v úvodních primárkách opět překročila hranici 10 procent. Po zklamání v Jižní Karolině ale Buttigieg na konci února z boje odstoupil.

Navzdory neúčasti v prvních primárkách šla po ohlášené kandidatuře  silně nahoru i podpora miliardáře Mike Bloomberga. Ta během února skokově vzrostla na úrovně přes 15 procent. Volební superúterý ale Bloomberga na počátku března vyřadilo ze hry a celé primárky se  tím fakticky už zúžily jen do souboje Biden vs. Sanders.
Prezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Joe Biden Termíny voleb

Americké prezidentské volby probíhají kvůli složitému systému po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začaly primárkami. Předvolební průzkumy ukazují, že Donald Trump to bude mít s obhajobou velmi těžké. Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.


Diskuse ke článku