Mezinárodní den Romů: Vzpomínky na Věru Bílou a romští hrdinové | Reflex.cz
nahoru

Romové dnes slaví svůj mezinárodní den. Představují své hrdiny a vzpomínají na Věru Bílou

-bam-, ČTK8. dubna 2019 • 12:31
SUPERHRDINOVÉ - spot k oslavám Mezinárodního dne Romů 2019
• video: 
ARA ART, z.s

Galavečerem v pražském divadle Archa vyvrcholí dnes letošní oslavy Mezinárodního dne Romů, který připadá na dnešek. Na všech akcích několikadenního programu pořadatelé zavzpomínali na zpěvačku Věru Bílou, která v březnu zemřela ve věku 64 let. Označili ji za nekorunovanou královnu romské muziky.

"Věra Bílá skrze svou hudbu rozdala za svůj život lidem obrovské množství radosti a inspirace, naprosto přirozeně propojovala světy Romů a neromů. Dosáhla takových uměleckých úspěchů, že na ni s úctou vzpomínala všechna velká světová média. Nenechala se zlomit ani svým pádem na dno, ani životními tragédiemi, které ji potkaly," řekl ředitel pořádající organizace Ara Art David Tišer.

Bílá se měla původně stát hlavní tváří letošních oslav, kde měla vystoupit na koncertu s Janem Bendigem a Milanem Krokou. Společně nazpívali novou píseň Mek som adaj (Ještě jsem tady), která měla doprovodit zpěvaččin návrat ke koncertování. Bílá patřila k nejvýraznějším romským osobnostem a hvězdám etnické hudby. V cizině byla známější než v Česku, dokázala tam vyprodat velké koncertní sály. V životě zažila pád z vrcholu na dno. Zemřel jí syn i manžel, zadlužila se, hrála na automatech, žila v ubytovně. Letos se měla po 15 letech vrátit na pódia.

Nacisté odvážejí „Cikány“ do lágrů. Unikátní snímky ukazují krutý osud romské populace…

Vzpomínka nebude chybět ani na dnešním galavečeru, na kterém vystoupí Milan Kroka Live Band, Gejza Horváth, Filip Gondolán, Pavlína Matiová a další romští umělci. Hostem bude zpěvačka Helena Zeťová. Počtvrté se bude udělovat Cena Mileny Hübschmannové za zvláštní přínos pro romský jazyk. Křtít se má také kniha Amendar, která představuje dvě stovky významných Romů a Romek.

Mezinárodní den Romů se slaví od roku 1990. Připomíná první mezinárodní setkání romských představitelů, které se konalo 8. dubna 1971 nedaleko Londýna. V dalších dnech se pak uskutečnil v Británii první romský kongres, na němž vznikla Mezinárodní romská unie. Účastníci ze 14 zemí včetně tehdejšího Československa na něm přijali romskou hymnu a vlajku.

Romové jsou nejpočetnější národnostní menšina v Česku. Podle odhadů z vládní zprávy jich v zemi žije 240.300. Představují tak zhruba 2,2 procenta obyvatel republiky. V Evropě je kolem 11 milionů Romů, z nich šest milionů v EU. Například na Slovensku tvoří Romové devět procent obyvatel.

Pražské oslavy Mezinárodního dne Romů probíhají od čtvrtka 4. dubna do pondělí 8. dubna. Kompletní program oslav je dostupný na www.mezinarodnidenromu.cz.

Vyprodané haly po celém světě vyměnila za hrací automaty. Připomeňte si slavné hity…
Joža z Mostu!: Jsem Cikán a neurazím se, když mi někdo řekne Rom. A stejně by to mělo…

-bam-, ČTKVolby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,710
23,080
29,360
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější