nahoru

Ďábelský scénář Babišovy vlády: Bez důvěry by mohla vládnout i po příštích volbách. Jak je to možné?

Petr Sokol, Martin Bartkovský16. března 2018 • 06:00
1080p720p360p
Petr Sokol: Ďábelský scénář Babišovy vlády bez důvěry
• video: 
Martin Bartkovský

Vzhledem ke konstrukci české ústavy, která nijak konkrétně neomezuje dobu, po níž může vládnout vláda bez důvěry Poslanecké sněmovny, se nabízí úvaha, zda by takový kabinet mohl přežít celé funkční období Poslanecké sněmovny. A opět se dočkáme na tuto otázku hodně překvapivé odpovědi: ano, a možná dokonce i déle!

Celé funkční období…

Pokud by prezident po celé funkční období nejmenoval nového premiéra a novou vládu, může vláda bez důvěry opravdu vládnout neomezeně dlouho. Jedinou překážkou by potom v tomto případě mohlo být rozhodnutí ústavního soudu, který by prodlužování stavu mohl označit za odporující ústavě.

Pokud by ale nikdo návrh k ústavnímu soudu nepodal, nebo by soud protiústavnost ve svém rozhodnutí neshledal, otevřela by se vládě bez důvěry cesta k vládnutí po celé funkční období Poslanecké sněmovny.

Je vůbec možné zabránit vládě bez důvěry vládnout časově neomezeně? Zakročit může…

…anebo vláda „navěky“

Teoreticky by ale tento stav mohl trvat i déle. Zatímco Poslanecká sněmovna má omezenou délku funkčního období a nejdéle může fungovat přesně čtyři roky, pro vládu (i tu v demisi a bez důvěry) takové časové omezení v ústavě neexistuje. Vláda sice musí po nových sněmovních volbách a po ustavení nové Poslanecké sněmovny podat povinně demisi, ale co by v takovém případě dělala vláda, která už v okamžiku voleb v demisi je? Nedělala by samozřejmě nic, protože „demisi z demise“ už podat nejde. Ostatně to neudělala ani jediná vláda v demisi, která fungovala přes sněmovní volby, tedy Rusnokova vláda.

Ani nové volby by tak v ad absurdum případě prezidenta nedonutily jmenovat nového premiéra a novou vládu. V extrémním případě si proto můžeme představit případ, kdy by vláda bez důvěry vládla i delší dobu po nových sněmovních volbách.

Jak dlouho může vládnout česká vláda v demisi? Odpověď je překvapivá i děsivá zároveň
Unikátní maskování: Továrna Boeing byla za války ukryta pod falešnou obytnou čtvrť

Petr Sokol, Martin Bartkovský
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,960
22,860
29,300
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější