
Celé funkční období…
Pokud by prezident po celé funkční období nejmenoval nového premiéra a novou vládu, může vláda bez důvěry opravdu vládnout neomezeně dlouho. Jedinou překážkou by potom v tomto případě mohlo být rozhodnutí ústavního soudu, který by prodlužování stavu mohl označit za odporující ústavě.
Pokud by ale nikdo návrh k ústavnímu soudu nepodal, nebo by soud protiústavnost ve svém rozhodnutí neshledal, otevřela by se vládě bez důvěry cesta k vládnutí po celé funkční období Poslanecké sněmovny.
…anebo vláda „navěky“
Teoreticky by ale tento stav mohl trvat i déle. Zatímco Poslanecká sněmovna má omezenou délku funkčního období a nejdéle může fungovat přesně čtyři roky, pro vládu (i tu v demisi a bez důvěry) takové časové omezení v ústavě neexistuje. Vláda sice musí po nových sněmovních volbách a po ustavení nové Poslanecké sněmovny podat povinně demisi, ale co by v takovém případě dělala vláda, která už v okamžiku voleb v demisi je? Nedělala by samozřejmě nic, protože „demisi z demise“ už podat nejde. Ostatně to neudělala ani jediná vláda v demisi, která fungovala přes sněmovní volby, tedy Rusnokova vláda.
Ani nové volby by tak v ad absurdum případě prezidenta nedonutily jmenovat nového premiéra a novou vládu. V extrémním případě si proto můžeme představit případ, kdy by vláda bez důvěry vládla i delší dobu po nových sněmovních volbách.