Video placeholde

Znásilněná a zbitá dívka na českých hranicích. Video z roku 1945 je mementem temných časů

Jde o opravdu unikátní záběry. V květnových dnech je v roce 1945 nedaleko Plzně pořídil americký voják Oren W. Haglund, když zastavil se svou jednotkou na silnici u obce Ejpovice. Do amerického zajetí tehdy prchaly tisíce Němců žijících tou dobou v okupovaném Československu. Hnal je strach ze sovětských vojsk a především chtěli uniknout nenávisti, která v českém obyvatelstvu vůči nim bujela už od Mnichovského diktátu. Tuto dobu velmi silně ilustruje video mladé ženy, která k Američanům doklopýtá znásilněná a s několika podlitinami ve tváři.

I když je video poměrně známé, původ dívky se zatím nepodařilo rozklíčovat. Jedna z teorií je, že se jedná o Rakušanku Laru Bauerovou, která se narodila v rakouském Kollerschlagu. S vojáky se nakonec dostala do Spojených států, kde pracovala pro leteckou společnost Pan Am airlines a zemřela v roce 1994.

Podle dalších spekulací mělo jít o Němku, která v Praze obsluhovala protiletecké dělo, či o německou zdravotní sestřičku. Jiní jí zase přisuzují finský i italský původ. Ať už to bylo jakkoli, historie se změnit nedá a krátký snímek tak zůstane navždy mementem velmi temné kapitoly našich dějin.

Pátrání po původu „ztracené německé dívky“, jak se ženě na internetu přezdívá, pokračuje dál. Každou stopu se zatím podařilo dříve či později vyvrátit. Pokud byste se do něj chtěli zapojit i vy, můžete na tomto diskusním fóru