nahoru

Češka v Manchesteru: Po útoku je okolí uzavřené. V ulicích hlídkuje policie i armáda

Martin Bartkovský, Miroslav Cvrček23. května 2017 • 10:55
Češka žijící v Manchesteru popisuje, jak vypadá místo bezprostředně po útoku
• video: 
Reflex.cz

Exkluzivně pro web reflex.cz přinesla svědectví přímo z místa výbuchu v Manchesteru Češka Kateřina Kašková. Popsala policejní kontroly, zátarasy i davy novinářů, kteří čekají na vyjádření, kdo teroristický čin spáchal. Podívejte se na video.

Kateřina Kašková bydlí zhruba 20 minut od manchesterské koncertní haly, ve které včera večer došlo k explozi při které zahynulo nejméně 22 lidí a dalších 59 bylo zraněno. Výbuch nastal v závěru koncertu zpěvačky Ariany Grande, která je dle vyjádření svého mluvčího v pořádku. Podle svědků bylo na koncertě velké množství dětí.

Podívejte se, jaká panika vládla po útoku:

Křik, strach, panika a zběsilý úprk přes zraněná těla. Video zachycuje situaci v aréně těsně po útokuVIDEO youtube.com

Policie incident vyšetřuje jako teroristický čin. Útok podle ní spáchal zřejmě jeden člověk, který odpálil improvizované výbušné zařízení. Zda pachatel jednal sám, nebo byl členem nějaké skupiny policie zatím neví. Při explozi sám zahynul, uvedl policista Ian Hopkins. Zda je pachatel započítán do celkového počtu mrtvých, není jasné. Podle Hopkinse zatím není možné sdělit stáří všech obětí, mezi oběťmi útoku jsou ale i děti.

Jde o nejhorší teroristický útok v Británii od července 2005, kdy čtyři islamisté zabili v metru a v autobusu 52 lidí, uvedla agentura Reuters. Ve Spojeném království již delší dobu platí čtvrtý stupeň protiteroristické pohotovosti, nejvyšší je pátý.

Martin Bartkovský, Miroslav Cvrček
Diskuse ke článku