nahoru

Pražská socha Davida Černého se objevila ve videoklipu známého amerického rappera

lam 3. prosince 2020 • 11:10
Video se připravuje ...
Zmodifikovanou hlavu Franze Kafky od Davida Černého použil ve svém klipu rapper Busta Rhymes
• video: 
Facebook.com

Mechanickou hlavu Franze Kafky od výtvarníka Davida Černého, která stojí před pražským obchodním centrem Quadrio od roku 2014, obdivují každý den jak místní, tak turisté z celého světa. Do svého videoklipu si ji nyní vybral také známý newyorský rapper Busta Rhymes.

Tvář spisovatele Franze Kafky v klipu díky filmovým trikům nahradil obličej Busta Rhymese a na rozdíl od té původní, umí ta americká i zpívat. Zatímco choreografii pohybu Franze Kafky vymýšlí a nastavuje sám David Černý, tvář Busta Rhymese rozhýbaly vizuální efekty.

Své o tom ví Vladimír Valovič, který dlouhodbě působil jak v českých, tak i ve světových VFX studiích a dnes vede svou vlastní akademii. "Celý záběr je pravděpodobně zpracovaný z fotografie pražské busty, což je dobře patrné například z vlajek, které jsou na každém záběru identické a vlají pokaždé stejně. Při důkladnějším zkoumání si také lze všimnout, že slunce se v budově odráží v teplých tónech, což značí pořízení snímku během jeho západu, zatímco se záběr odehrává za bílého slunného dne," zhodnotil českou část videoklipu Valovič a dodává: "Ve studiu byl vytvořen model hlavy rappera ve 3D, který byl následně rozřezřezán a znovu poskládán po vzoru sochy Černého. Zpěv je potom dílem animace."

Videoklip byl na YouTube.com přidán poslední listopadový den a zatím ho vidělo necelých 380 tisíc lidí.

Sochu Franze Kafky vyrobila na zakázku a podle návrhu Černého společnost Deimos, která se specializuje především na modernizaci výroby automobilek a jejich subdodavatelů. Blyštivou sochou, která sklízí obdiv po celém světě se ale příliš nechlubí. „To, že umíte udělat super hlavu, vám robotickou linku nepostaví. Snažíme se to dokonce v marketingu potlačovat. Když budeme vypadat jako umělci, nikdo nám neuvěří, že umíme udělat linku, na které jezdí Jaguary a Porsche,“ řekl pro server iDnes.cz Vladislav Němec, ředitel společnosti Deimos.

 

lam
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.