Cyril Höschl: Čím víc péče, tím víc nemocných? | Reflex.cz
nahoru

Cyril Höschl: Čím víc péče, tím víc nemocných?

Cyril Höschl29. září 2019 • 10:00
Nemoc - ilustrační kresba
Nemoc - ilustrační kresba
• foto: 
Marek Douša

V posledních desetiletích se výrazně mění životní styl a nároky na výkon zatěžují zvýšenou měrou lidskou psychiku. Stoupá počet nemocných, ale zlepšuje se lékařská péče.

Pane doktore!

Jak je možné, že nemocných, respektive nemocí (depresí, sebe­vražd, rakoviny, infarktů, spalniček, tubery) pořád přibývá navzdory tomu, že lékařská péče je stále dostupnější, nákladnější a pokročilejší? Znamená to, že celá medicína je k ničemu? S pozdravem

Lubomír J.

Odpověď na váš provokativní dotaz je třeba poněkud nadrobit, protože ne všechno z toho, co uvádíte, se dá strčit do jednoho pytle. Tak především není všeobecnou pravdou, že nemocí přibývá, spíše naopak.

Neštovice byly vymýceny, mor u nás neexistuje, infarktů spíše ubylo, spalničky a tubera byly prakticky vymýceny a vracejí se v menší míře až teď vinou klesající proočkovanosti a rostoucí migrace. Sebevražd v posledních dekádách spíše ubývalo a tak podobně. Jiných onemocnění, jako je deprese či demence, pravda, přibývá. Důvodů je několik. Jedním z nich je zlepšující se zdravotní péče, takže ti, co dříve zemřeli v šedesáti na infarkt, se nyní dožijí v osmdesáti svého Alzheimera. Zásluhou osvěty se dříve nerozpoznané deprese dostanou do odborné péče a plní statistiky. V mnoha ohledech se mění životní styl a nároky na tempo a duševní výkon.

PREMIUM X Karel Steigerwald: Z poloviny začerněné Česko
Karel Steigerwald 24. září 2019 • 11:29

Karel Steigerwald: Z poloviny začerněné Česko

Vztah mezi nemocností a péčí krásně ilustruje maďarská studie autorů kolem Zoltána Rihmera, kteří zjistili, že čím více je v nějakém maďarském kraji/okrese doktorů (psychiatrů), tím více (!) je tam deprese, ale tím méně (!) je tam sebevražd. Vysvětlení se nabízí: kde nejsou psychiatři, tak není deprese, protože není, kdo by ji rozpoznal a vykazoval, ale je hodně sebevražd, protože není, kdo by je léčil. Svým způsobem to znamená, že vztah mezi nabídkou a poptávkou je v medicíně oproti prostému trhu vícesměrný.

Je to jako s kuřaty a lesy. Myslet si, že když nebudeme jíst kuřata, tak jich na světě bude víc, je nesmysl, protože opak je pravdou. Podobně je tomu možná s lesy a spotřebou papíru (dřeva). Kdyby se papírem (dřevem) výrazně šetřilo, sotva by na světě bylo víc lesů. Spíš jen nějaké mokřady, savany, stepi a křoviska, protože k péči o opravdické lesy by nikdo nebyl dost motivován, zatímco nyní to je stále ještě dobrý byznys. Otevřete-li kdekoli u nás jakékoli psychiatrické zařízení, ihned se zaplní klientelou. Nabídka totiž indukuje poptávku stejně jako naopak. To tedy znamená, že více péče sotva může způsobit celkový pokles nemocnosti.

Tajemná katedrála: Unikátní pohled do míst chrámu svatého Víta, kam se jen tak nepodíváte

Mění se také celospolečenské ohledy a citlivost vůči onemocněním, o čemž svědčí i změna terminologie. Dříve se říkalo „nevychovanej“ či „spratek“, nyní ADHD. Dříve líná, dnes depresívní. Dříve hysterka, dnes s konverzní poruchou. Dříve trémista či „posera“, dnes s úzkostnou poruchou. Dříve „blbej“, dnes dyslektik (dyskalkulik, dysgrafik). To první bylo pouze stigmatizující, to druhé je zpravidla psychiatrizující či medicinizující.

To je jen jedno z řady vysvětlení nárůstu duševních poruch. Pojďme si však říci, že to je dobře. Statistiky sice neklesly, ale svět se pro mnohé z nás stal snesitelnějším a civilizovanějším místem k bytí. Všichni jsme „nějak šáhlí“, ale kvalitu života máme zjevně lepší. Někdo by to možná mohl přeměřit a uklidnit tak plátce zdravotní péče.

Text vyšel také v tištěném Reflexu č. 39, který si můžete zakoupit v našem Ikiosku >>>

Reflex 39/2019

Babiš v politice zchudl, nalákal mě vytažením úspěšných, zvažoval jsem odchod a ani…
Takhle jsme žili za totality! Po 30 letech se tomu snad už ani nedá věřit
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X První scéna? Ano, ale jen tu a tam, tvrdí autor seriálu o Národním divadle Aleš Kisil
PREMIUM X Spravedlnost se blíží: Podezřelí z vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky zamíří před soud
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?
PREMIUM X Národní divadlo: Dům stavěný z největších ideálů aneb Služba i posluha ve „zlaté kapličce“
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější