O čem včely sní, když náhodou spí | Reflex.cz
nahoru

O čem včely sní, když náhodou spí

19. dubna 2019 • 14:30
Včely většinou spí v úlu, některé ale své vzpomínky oživují uvnitř květů. Tento druh včel nazývaný Diadasia diminuta u nás nepotkáte. Vyskytuje se pouze v Severní a Střední Americe.
Včely většinou spí v úlu, některé ale své vzpomínky oživují uvnitř květů. Tento druh včel nazývaný Diadasia diminuta u nás nepotkáte. Vyskytuje se pouze v Severní a Střední Americe.
• foto: 
Instagram / Joe Neely

Včely dozajista patří k vůbec nejpilnějším tvorům na Zemi. Ale i ony si potřebují pravidelně odpočinout. Proč včely vlastně potřebují spát?

Včely jsou v hledáčku učenců a vědců už od dob Aristotela. Německý etolog Karl von Frisch, který dekódoval „včelí tanec“ a v roce 1973 za zkoumání života včel obdržel Nobelovu cenu, o nich prohlásil: „Život včely je jako kouzelná studna: čím více z ní čerpáte, tím více se plní vodou.“

Přesto i včely potřebují spát. Jejich spánek poprvé zkoumal až vědec Walter Kaiser v roce 1983. Všiml si, že když jsou včely skutečně unavené, začnou nejprve skládat nohy pod tělo a jejich hlava klesne k zemi, jejich tykadla se přestanou pohybovat, někdy spadnou na bok, jako by byly otrávené. Mnoho z nich se při spánku navzájem drží za nohy.

Astronomové zveřejnili první reálný snímek černé díry, prohlédněte si jej v našem článku

Jak by včely fungovaly beze spánku? Jako porouchané stroje. Nebyly by schopny správně komunikovat, dříve precizně odváděné činnosti by ledabyle odbyly. Místo toho, aby tančily v přesném rytmu, jen tak by se plácaly. A nevěděly by, kam si mají zaletět pro potravu. Celá kolonie by pak bez kytek šla do kytek. A pokud by nějaké náhodou našly, neuměly by se vrátit zpět do úlu. Prostě by začaly zapomínat na aktivity, které jsou pro ně přirozené a především nutné k přežití.

Ve studii vydané v roce 2015 vědec Randolf Menzel spolu se svými kolegy ze Svobodné univerzity Berlín poskytli možné vysvětlení tohoto jevu. U lidí hluboký spánek zpracovává vzpomínky a přenáší je z krátkodobé do dlouhodobé paměti. Funguje to podobně i u včel? Včely, přestože jejich mozek dosahuje velikosti špendlíkové hlavičky a skládá se pouze ze zhruba milionu nervových buněk (na rozdíl od lidského s 90 miliardami neuronů), jsou velmi chytré a učenlivé.

Život uvnitř klinik „léčících“ homosexualitu zachycen na drsných fotografiích

A jejich paměť podle výzkumu nejspíš opravdu potřebuje k udržení vjemu hluboký spánek. Křehké vzpomínky se v něm stabilizují a převádějí do dlouhodobých. Výsledky výzkumu sice nejsou opřeny o jasné závěry, protože hloubka spánku u hmyzu se nedá přesně změřit, ale s nejvyšší pravděpodobností to funguje přesně takto.

Otázkou je, jestli včely umí i snít. Sny patří k REM fázi spánku. Výzkumy posledních desetiletí ale ukazují, že snění může nastat i během spánku ve zpomalených vlnách, tedy ekvivalentu hlubokého spánku včel. Když se lidé probouzí ze spánku s pomalými vlnami, tzv. vlnami delta o frekvenci 1 – 2 Hz, často si vzpomínají na objekty ze snu. Nikoli na příběh, ale například na tváře, domy, domácí zvířata... Pokud tedy včely sní, tak pouze v tomto základním režimu. Mohou si například pamatovat specifickou vůni nebo barvu květin.

Zkáza Jaromíra Soukupa. Bizarního moderátora jeho velikášství zničí
Cyril Höschl: Mluvit o smrti Jana Masaryka je jako píchnout do vosího hnízdaKlíčová slova: příroda, včely, věda, spánek, zajímavosti


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul: Soudruzi mají velký problém. KSČM se musí vrátit ke svým kořenům!
PREMIUM X Inženýrem za výzkum obrany před UFO: Kritická reportáž v Reflexu jako odrazový můstek ezoúspěchu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: V Česku nastal prokurátorský puč číslo 2
PREMIUM X Konspirační teorie realitou: Projekt MKUltra a vládní pokusy na lidech
PREMIUM X JXD: Menhiry a erekce aneb Jak se mi tajemnou silou postavila hůl

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější