nahoru

Opar na rtu a onemocnění mozku může způsobit stejný virus

Cyril Höschl1. října 2016 • 08:00
Herr pes
Herr pes
• foto: 
Profimedia.cz

Stejné viry, jaké vyvolávají běžný opar na rtu, mohou za určitých okolností způsobit i nejzávažnější onemocnění mozku.

Vážený pane Höschle!

Narodila jsem se a vyrostla v Praze. Roku 1979 jsem emigrovala do Německa, kde žiju dodnes. Pracovala jsem jako artterapeut. Při mé činnosti jako tlumočnice jsem získala pocit, jako bych byla dvě osoby, jedna skáče do druhé, a najednou jsem nenašla slovo ani v jedné řeči. Přišla doba, kdy jsem nemohla ani malovat a projevilo se onemocnění: „Herpes-Enzephalitis.“ Léky a výtvarné umění mě dnes opět drží nad vodou, ale stále ještě mám výpady, kdy slova nenacházím. Prosím Vás o radu, jak s touto nemocí žít. Děkuji.

Helena K.

Herpetická encefalitida (HE) je mimořádně závažné onemocnění, naštěstí poměrně vzácné, na něž se stále ještě umírá. Dá se tedy říci, že jste měla štěstí. Původcem onemocnění je herpes virus simplex HSV-1 a HSV-2. Virus se při průniku do organismu dostává podél nervu do nervových ganglií, kde celoživotně setrvává. HE může vzniknout jak již při primoinfekci, tak později při reaktivaci viru vinou oslabení imunity, například při vyčerpání, působením záření apod. HSV-1 se typicky projevuje zánětem dutiny ústní či hltanu, a především „oparem“ na rtu.

Při generalizaci onemocnění se však dostane do krve a následně pak může vzniknout i encefalitida. HSV-2 působí genitální opar, a proto je častěji spojen s novorozeneckou HE spojenou s infekcí při průchodu porodními cestami. Většina příznaků onemocnění je způsobena virovým drážděním, až poškozením mozkové tkáně, případně i měkkých plen. HE postihuje jedince mladšího a středního věku, muže a ženy stejně, vzácně děti.

Mohou si lidé s mentální anorexií za svoji nemoc sami?
Cyril Höschl 23. září 2016 • 17:37

Mohou si lidé s mentální anorexií za svoji nemoc sami?

Projevy onemocnění nastupují během hodin až dnů. Zpočátku se dostavuje únava, bolesti hlavy, horečky, nauzea a zvracení. Navíc dochází k poruchám chování, objevuje se zmatenost, podrážděnost, poruchy řeči, světloplachost. Časté jsou i poruchy hybnosti (hemiparézy), výpadky zorného pole a poruchy vědomí. Až u 40 % pacientů se objevují křeče. U novorozenců a kojenců se HE projevuje pláčem, dýchacími obtížemi, žloutenkou a poruchou jaterních funkcí. Počátek HE může imitovat psychiatrické onemocnění se změnami osobnosti, poruchami chování, paměti a spánku.

Často se vyskytují i halucinace, což může činit diagnostické problémy. U přeživších pacientů často přetrvávají neurologické příznaky. Nesmírně důležité je včasné stanovení diagnózy, neboť léčbu je nutno zahájit co nejdříve. K tomu nestačí pouhé posouzení klinického obrazu, nutná jsou zobrazovací a laboratorní vyšetření, například magnetickou rezonancí k vyloučení jiných onemocnění mozku (borreliózy) a mozkomíšního moku lumbální punkcí, případně EEG vyhodnoceného zkušeným expertem.

Vědecky potvrzeno: Delfíní matky zpívají svým nenarozeným mláďatům

Sami jsme měli pacientku s podivuhodnou duševní regresí, jež se projevovala návratem k infantilnímu chování a šišlání a drastickým úbytkem kognitivních funkcí. Život jí tehdy zachránila náhoda, kdy její EEG záznam uviděl na stole starší kolega, jenž měl se záznamem typickým pro HE předchozí zkušenost, a tak jsme mohli ihned indikovat správnou léčbu. Pacienti s HE musí být hospitalizováni na jednotkách intenzívní péče, kde dostanou virostatika (acyklovir), zajistí se jim životní funkce a potlačují se neurologické příznaky (křeče).

Návod, jak s následky HE žít, se nevejde do tohoto sloupku. Jde o kombinaci rehabilitace (pohybu, prevence křečí, nácvik dýchání, trénink kognitivních funkcí), vyhýbání stresu (včetně fyzikálního) a správné životosprávy. Zbytek patří do rukou odborníka, nikoli do novin. Zájemci o video o HE s účastí expertů z našeho pracoviště viz hoschl.cz/ATBX. Při obtížích dejte honem vědět.

Tajné služby a přenos myšlenek. Za studené války vznikaly podivné programy na…
Psi jsou chytřejší, než se doposud myslelo. Čemu všemu vlastně rozumí?Klíčová slova: encefalitida, herpes, virus, věda


Senátní a komunální volby 2018

Průvodce senátními volbami Průvodce komunálními volbami Jak křížkovat v komunálkách Jak volit do Senátu Jak se stát členem volební komise Jak získat voličský průkaz

Průběh voleb a výsledky budete moci sledovat v online přenosu. Nevíte, k čemu máme horní komoru parlamentu? Podívejte se na video, které pravomoci Senátu vysvětluje. Víte, jakých 27 obvodů letos volí senátory? V některých velkých městech se volí zároveň zastupitelstvo města i městské části. Aktuality a další informace najdete ve speciálech komunální volby a volby do Senátu.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,550
21,740
28,630
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější