nahoru

Podívaná nebude! „Kometa století“ se zřejmě v blízkosti Slunce rozpadla

ČTK, sd 29. listopadu 2013 • 00:26
Ison
Ison
• foto: 
Profimedia.cz

Kometa ISON při těsném průletu kolem Slunce zřejmě zanikla. Podle vědců vesmírné těleso zjevně ukončilo svou 5,5 milionu let trvající pouť do vnitřní oblasti sluneční soustavy. Nezbyly totiž vůbec žádné stopy po jeho kdysi jasném ohonu.

Kometa se podle odborníků nejvíce přiblížila ke Slunci na 1,2 milionu kilometrů ve čtvrtek v 19.37. Astronomové použili všechny možné solární teleskopy, aby ji zachytili, až se opět vynoří po obletu Slunce, ale marně.

„Nevidím vůbec nic, co by se vynořilo zpoza slunečního disku,“ prohlásil astrofyzik Karl Battams z Námořní vědecké laboratoře ve Washingtonu při živém vysílání televize amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). „Je smutné, že to podle všeho skončilo takhle, ale o téhle kometě ještě zjistíme víc,“ dodal.

ISON při nejbližším přiblížení prolétala sluneční atmosférou rychlostí přesahující 350 kilometrů za vteřinu. V prostředí, do něhož se přitom dostala, dosahuje teplota 2760 stupňů Celsia. To je dost na vypaření nejen ledu, ale celého jádra komety.

Pokud by kometa, nebo nějaký její větší zbytek blízké setkání s naší hvězdou přece jen přečkala, pak by měla být ze Země viditelná během jednoho či dvou týdnů. 

Už nyní je tak zřejmé, že optimistická očekávání, podle kterých mělo toto nebeské těleso zářit na prosincové obloze jasněji než Měsíc, se nenaplní. Na opravdovou „kometu století“ si budeme muset ještě počkat.

ČTK, sd


Klíčová slova: NASA, kometa, ISONDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.