nahoru
Premium Věda

Dobrodružství poznání: Roční období za časů dinosaurů

Jan A. Novák 3. července 2021 • 16:00
I teplé druhohorní podnebí podléhalo výkyvům
I teplé druhohorní podnebí podléhalo výkyvům
• foto: 
Archív

Díky filmům si dinosaury asi kaž­dý představí v klimatu připomínajícím dnešní tropy, ale ani za jejich časů nebylo prostředí pořád stejné. Ve znalostech tehdejších podmínek zatím mají paleontologové značné mezery, proto se tým vedený Nielsem de Winterem z bruselské Vrije Universiteit rozhodl ­získat přesné informace o klimatu před 78 milióny lety.

V té době byli dinosauři suverénními vládci planety a do jejich katastrofického odchodu ze scény zbývalo ještě 13 miliónů let. V jejich stínu ale už žili i primitivní savci. Právě nastalo období, kterému vědci říkají Campanian, vyznačující se ještě vyššími teplotami než v jiných fázích druhohor. Co přesně to obnášelo, zjišťoval Niels de Winter z fosilií ústřic.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.