Ruská agrese na Ukrajině zasáhne také spolupráci mimo naši planetu

Ruská agrese na Ukrajině zasáhne také spolupráci mimo naši planetu Zdroj: Profimedia.cz

Mezinárodní posádka na palubě stanice. Nad pokračováním ruské účasti v projektu visí otazníky.
Šéf ruské kosmické agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin před raketou Sojuz, na níž byla ISS donedávna závislá
Trojice ruských astronatů dorazila na ISS v ukrajinských barvách
Trojice ruských astronatů dorazila na ISS v ukrajinských barvách
5
Fotogalerie

„Střelba“ na Mezinárodní vesmírnou stanici: Ruska invaze zasáhne také spolupráci mimo naši planetu

Mezi těmi, kdo obzvlášť pozorně sledují dění na Ukrajině, nejspíš je i posádka Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Nejen proto, že v době vypuknutí války v ní kromě čtyř Američanů a jednoho Němce byla i dvojice Rusů, ale především proto, že jde o mezinárodní projekt, na němž má Rusko velký podíl. Agrese proti Ukrajině a odvetná opatření mezinárodního společenství nepochybně ovlivní i spolupráci ve vesmíru – otázkou ale je, jak.

„Ať jsou pocity členů posádky Mezinárodní vesmírné stanice jakékoliv, posádka bude pravděpodobně pokračovat v normálním provozu obvyklým způsobem,“ napsal k vzniklým událostem server Scientific American. „Aspoň takový je plán podle NASA.“

V daném okamžiku to ani jinak nejde, protože všechno ostatní by ohrozilo životy astronautů a kosmonautů. Mnoho signálů ale naznačuje, že v delším časovém horizontu to tak nezůstane – především proto, že z Ruska už nějaký čas přicházely signály, že o vesmírnou spolupráci se Západem nestojí. Současná krize tak nejspíš významně urychlí to, k čemu by později tak jako tak došlo. Ale nebude to jednoduchý proces.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!