nahoru
Premium Téma

Inflace, nebo zavedení eura? Ceny v Chorvatsku vystřelily nahoru, a jak to ovlivní dovolenou Čechů

Petr Sokol 31. ledna 2023 • 06:15
Přepočítává celé Chorvatsko
Přepočítává celé Chorvatsko
• foto: 
Profimedia.cz

Nejoblíbenější zahraniční destinací Čechů je v posledních desetiletích jednoznačně Chorvatsko. Reflex analyzuje, co se v této oblasti děje a co se může dít dál.

O zavedení eura, jež se používá v Chorvatsku od 1. ledna, nebyla v této zemi téměř žádná diskuse. Většina občanů s příchodem společné měny původně souhlasila. Hrál v tom roli fakt, že mnoho Chorvatů už před jeho zavedením mělo půjčky v eurech a v zemi se všeobecně věřilo, že euro je stabilnější a pevnější měna než domácí kuna. V eurech „jela“ i většina soukromých ubytovatelů v Dalmácii či Istrii. Vliv na optimistická očekávání měl samozřejmě i fakt, že mnoho lidí žije či pracuje v jiných „eurozemích“, jako je Německo či Rakousko, a vydělané peníze posílají domů. Není proto divu, že proti zavedení společné unijní měny hlasovalo v chorvatském parlamentu jen 13 ze 151 poslanců.

MINELY A ZDRAŽENÍ

O to větší dohady vyvolal samotný přechod na novou měnu. Hned po Novém roce se zvedla debata o „eurozdražení“ a během patnáctidenní přechodné doby, kdy se používaly obě měny paralelně, se začalo mluvit o chaosu a špatné přípravě celé operace.

Některé obchody nechtěly přijímat na počátku roku kuny, přestože podle zákona o zavedení eura měli obchodníci povinnost původní měnu akceptovat až do 15. ledna. Jinde zase docházelo k tomu, že na platbu v eurech lidem obchodníci vraceli v rozporu s přijatými pravidly v kunách. Vyskytly se i případy, kdy byly platební příkazy v kunách bankou provedeny v eurech.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.


Klíčová slova: ekonomika, euro, měna, ceny, Chorvatsko, dovolená


Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.