nahoru

Začarovaný kroužek: Piráti měli být stranou pro mladé generace. Tyto volby to ale vůbec neukázaly

Oliver Adámek 18. října 2021 • 18:15
Jeden z hlavních představitelů českých Pirátů, pražský primátor Zdeněk Hřib. Ani v metropoli to nebyl pro koalici Piráti/STAN žádný triumf.
Jeden z hlavních představitelů českých Pirátů, pražský primátor Zdeněk Hřib. Ani v metropoli to nebyl pro koalici Piráti/STAN žádný triumf.
• foto: 
Nguyen Phuong Thao

Piráty čeká hubené období s pouhými čtyřmi mandáty, které jejich reálné podpoře zjevně neodpovídají. Co jsou příčiny propadu a kam se teď Piráti můžou vydat?

Sobotní čekání na volební výsledky u koalice Pir/STAN se asi po hodině změnilo v počítání, jestli dá opozice dohromady většinu. Následovala rozpačitá radost Starostů, jež patrně zaskočilo, jak moc pirátské kolegy přeskákali. Takový kroužkovací masakr nikdo nečekal. Co se vlastně stalo?

Zmatená koalice

Na začátek se vraťme do situace po krajských volbách. Piráti a STAN z nich vycházeli jako vítězové a rozhodli se osobní sympatie lídrů, programovou shodu a pozitivní energii přetavit v koalici. Na jaře už jste si mohli vsadit s nejnižším kursem, že premiérem bude po volbách do sněmovny Ivan Bartoš.

Pak ale došlo na kampaň, ve které nebylo jasné, co vlastně má koalice představovat. Pirátský alternativní feeling se vytratil a nová energie nevznikla. Rozplynul se předchozí dojem, že Piráti jsou lídr opozice, a kampaň jejich koalice byla často nesrozumitelná. Do toho přišla extrémně tvrdá antikampaň a smršť dezinformací. To je třeba hodnotit realisticky – je pravda, že absurdní hoaxy o zabavování bytů a přidělování migrantů převzal i premiér, a těžko říct, jak by takový nálet ustála koalice SPOLU. Na druhou stranu – pirátští poslanci Profant, Kopřiva a další tomu nahrávali a posilovali dojem, který potřebuje každá dezinformační kampaň. Tedy, že „na tom něco je“. To ostatně po volbách reflektuje i Fórum pirátské strany. „Nechali jsme naše soupeře z nás udělat komouše,“ psal třeba jeden pražský člen strany.

Premium

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium

Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější komentáře