Ladislav Smoček vzpomíná na Libuši Šafránkovou: „Mrzí mě, že neměla náročnější role. Zvládla by je skvěle.“

Veronika Bednářová 17. června 2021 • 06:15
Ladislav Smoček vzpomíná na Libuši Šafránkovou: „Mrzí mě, že neměla náročnější role. Zvládla by je skvěle.“
foto: Instagram

Spoluzakladatel Činoherního klubu, renomovaný český divadelní dramatik a režisér Ladislav Smoček (88) věnoval Reflexu vzpomínku na spolupráci s Libuší Šafránkovou, která v Činoheráku působila v letech 1972–1995. Ladislav Smoček s ní mimo jiné nazkoušel jednu ze svých legendárních inscenací, Goldoniho komedii Poprask na laguně. Více se dočtete v tištěném Reflexu v cause Libuše Šafránková.

Nikdy jsem s ní neměl žádnou práci. Nebylo třeba rozebírat s ní roli slovy, ostatně proč, když vše intuitivně uhodla. Důležité bylo nechat ji být. Herců podobné síly osobnosti máme v české krajině samozřejmě víc; člověk se pak na ně dívá v úžasu a nemá vůbec pocit, že hrajou.

Což je pak vždycky strhující. 

Protože oni nehrajou. Oni jsou.

Zkoušelo se s ní krásně, nádherně, právě proto, že jsem jí nikdy nemusel dávat žádné režijní připomínky. Vše se naučila sama, instinktivně, už v předstihu.

Zkrátka vždycky všechno uhodla. Byl to dar od Boha.

Ve své práci nikdy nikoho nekopírovala, a tudíž se ani nemohla nikomu podobat; byla od základu svá.

Vždycky, pokaždé byla jiná. Naprosto podle potřeby. Jakou duši měla daná postava, takový duševní rozměr jí Libuška dodala: zvládla uštěpačnou, zlou, hodnou, dobrotivou i vychytralou. Bez problémů obsáhla oba póly lidského bytí, od postav dobro vyzařujících až po ty negativní. Nezůstala žádné figuře, kterou hrála, nic dlužna. Člověk si nikdy neřekl: měla by bejt trochu zlejší, trochu hodnější! To vše zvládala její duše; z té vycházelo i její herectví.

Podobných lidí je málo.

Fascinující bylo, že to přitom byla pořád ona – jen postavy byly pokaždé jiné.

Přišla do našeho divadla v roce 1972 proto, že normalizační doba zničila Divadlo za branou Otomara Krejči a náš Činoherní klub jí tehdy na popud Jaroslava Vostrého nabídl angažmá.

Nikdy před tím jsem ji, přiznám se, neviděl naživo, dokonce ani na jevišti ne. Přišla a hned mnou byla obsazena do hry Poprask na laguně, což je nádherně týmové divadlo pro muže i ženy. Inscenace zůstala zachována na záznamu, čemuž jsem velmi rád. Zkoušel jsem totiž Poprask i na jiných evropských scénách, mimo jiné ve Finsku a Švýcarsku; nikdo z těch evropských herců však nehrál jako Šafránková se Somrem.

Video se připravuje ...
Blesk Podcast: Šafránková uměla postavit do latě Hrušínského i Čepka. Čím nás dojímala a rozesmávala?VIDEO Jiří Marek, Lukáš Červený

Vzápětí jsme spolu zkoušeli Chrousta, to je erbovní hra českého klasika Jiřího Mahena. Hrála tam schovanku bytné, mimo jiné s Jiřinou Třebickou, Petrem Čepkem a Josefem Abrhámem; tehdy se, tuším, s Pepíkem Abrhámem také seznámili. Libuščina schovanka hlavně stlala, moc nemluvila; ale i tak ji Libuška zvládla tak, že jste si ji zapamatovali.

Třetím a posledním titulem, na kterém jsme spolupracovali, byla Cesta dlouhého dne do noci amerického dramatika Eugena O´Neilla, kde shodou okolností hrála taky služku, Cathleen. Byl to úspěšný titul, obsazeni byli Petr Čepek, Josef Abrhám, Josef Somr a fantastická Jiřina Třebická. I tahle naše inscenace je, což jsem rád, natočena – nafilmoval ji o své vlastní vůli režisér Jiří Menzel, což byl jediný člověk v tehdejším Československu, který v roce 1978 vlastnil filmovou kameru. Navíc to nasnímal tak, že se na to dá koukat dodnes; však to občas u nás v divadle pouštíme.

Mrzí mě zpětně, že Libuška neměla třeba i ve zralejším věku úkoly, které by pro ni byly duševně náročnější.

Bezpochyby by je skvěle splnila.

Velký text o Libuši Šafránkové přináší tištěný Reflex č. 25 >>>

Reflex 24/2021 Reflex 24/2021Foto Archív

Veronika Bednářová

Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.