Michal David: Zemanovi jsem ve volbách fandil. Nevím, proč se z mého vyznamenání dělá takový humbuk | Reflex.cz
nahoru

Michal David: Zemanovi jsem ve volbách fandil. Nevím, proč se z mého vyznamenání dělá takový humbuk

Marek Gregor18. října 2018 • 16:30
Michal David: Jako malá zemička vždycky budeme k někomu patřit, takže tohle já neřeším.
Michal David: Jako malá zemička vždycky budeme k někomu patřit, takže tohle já neřeším.
• foto: 
Nguyen Phuong Thao

Se zpěvákem Michalem Davidem (58) máme pár věcí společných: narodili jsme se v šedesátkách, tedy před okupací Československa vojsky Varšavské smlouvy, za mlada, v raných osmdesátkách, jsme chodili na diskotéku do pražského hotelu Ambassador, přezdívaného Ambík, kromě jazzu máme rádi soul a funky, zvlášť třeba Earth, Wind and Fire, rádi pijeme rum Zacapa, ale taky se najde spousta věcí, na kterých se opravdu neshodneme: každý to máme jinak s názorem na Miloše Zemana, na normalizační pop i na geopolitické směřování Česka.

Potkali jsme se na místě činu, v lob­by hotelu Ambassador. Zjevem mi připomíná anglického herce Boba Hoskinse, což okomentoval: „Já jsem světskej, to mi nikdo neodpáře!“ Byl pátek odpoledne, dorazil hned po pohřbu Jana Kočky, vnuka šéfa mocného gangu Václava Kočky, kde zpíval. I proto jsem respektoval smutek a neprobíral s ním etický smysl opulentního pohřebního průvodu na památku muže, jenž zavinil tragickou dopravní nehodu, při níž sám zahynul. Přesto se během našeho setkání několikrát rozčilil a opakovaně chtěl končit rozhovor se slovy: „Napište si tam, co chcete!“ Vítejte v hlavě Michala Davida!

Marek Stoniš: Hradní vyznamenání pro Michala Davida aneb Proč nesbírám céčka

U příležitosti státního svátku připomínajícího sto let od založení Československé republiky převezmete vyznamenání od prezidenta Miloše Zemana. Neuvažoval jste o tom, že ho odmítnete?

Vyznamenání od prezidenta se neodmítá. Myslím, že všude na světě, v Itálii, ve Švýcarsku, v Německu nebo v Americe, je ctí dostat takové vyznamenání, jenom u nás se pořád diskutuje. Nevím, proč se z toho dělá takový humbuk. Vyznamenání si vážím, protože si myslím, že je oceněním za dlouholetou práci.

Ale například zpěvák Vladimír Mišík vyznamenání odmítl, a režisér Jan Němec ho dokonce na protest proti postojům Hradu vrátil.

To je každého věc. Zaplať Bůh, že žijeme ve svobodné zemi, kde si každý může za svým postojem stát, což je v pořádku.

Když jsem si včera povídal s kamarádem, říkal mi: „Zeptej se Michala Davida, zda si uvědomuje, že prezident Zeman ho užívá k dalšímu rozeštvání spo­lečnosti.“

Já si to nemyslím. Já si myslím, že společnost se štve sama proti sobě. Objel jsem celý svět a nikde nic podobného nezažil.

Michal David zpívá celý život milionům lidí, řekl Zeman k vyznamenání pro zpěváka

Není to tak, že vás odměnil za to, že jste mu zpíval na druhé prezidentské inauguraci?

Prosím vás, asi takhle: pana prezidenta Zemana zvolilo 54 procent národa, což je přes dva milióny voličů, a pokud by měl každého odměnit za to, že mu dal hlas, byl by to absolutní nesmysl. Já mu fandil, v době voleb jsem šel i do duelu s Milanem Šteindlerem, protože jsem si nemyslel, že by pan Drahoš byl ten pravý.

Vám nevadí Zemanovy proruské postoje?

… já vás zarazím. Pojďme se bavit o muzice! Nejsem politik, abychom si rozuměli. Tak pojďme politiku vynechat. Ale jestli je proruský, nebo proamerický? Vždycky jsme pod někým byli, ať už pod Rakouskem-Uherskem, pod Německem, pak nás šoupli pod Rusko, což si dohodli pánové Churchill, Roose­velt a Stalin. Do toho jsme taky nemohli mluvit. Jako malá zemička vždycky budeme k někomu patřit, takže tohle já neřeším.

Celý rozhovor s Michalem Davidem si přečtěte v tištěném Reflexu, který vyšel ve čtvrtek 18. října.

Reflex 42/2108Reflex 42/2108Foto Archív

Boxerská mistryně světa: Nebojím se ničeho, Češi mě i tak posílají k plotně, můj úspěch…
Generál Pavel: Nenormálně chráníme muslimy a vánoční stromky už mizí, nevidíme…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější