nahoru

Proč sbírají milion podpisů a organizují masivní demonstrace? Chceme svrhnout Babiše, říká Minář

Vratislav Dostál, info.cz 14. června 2018 • 09:20
Dubnová demonstrace na Václavském náměstí proti Andreji Babišovi
• video: 
Martin Bartkovský

Mikuláš Minář je vysokoškolský student, jehož povolební situace dopálila natolik, že se stal jedním ze spoluzakladatelů iniciativy Milion chvilek pro demokracii. Je to právě tato iniciativa, o kterou se minulý týden otřel prezident Zeman, když pravil, že pokud někdo protestuje proti volebním výsledkům, není demokrat. Minář ale Zemanovi oponuje. Podle něj se protestní akce ve více než sto třiceti městech nekonaly proti volebním výsledkům, nýbrž proti svévoli prezidenta a premiéra. Přitom je to právě Andrej Babiš, koho označuje za hrozbu demokratického politického provozu. V obsáhlém rozhovoru také přiznal, že se obává návratu komunistů k moci. Cíl iniciativy je tedy jasný: svrhnout Babiše.

Miloš Zeman se minulý týden nechal slyšet, že kdo demonstruje proti výsledkům voleb, tak není demokrat. Jak byste to okomentoval?

To je samozřejmě pravda.

Takže nejste demokrat?

Ten, kdo demonstruje proti výsledku demokratických voleb, není demokrat. My jsme ale v žádném případě nedemonstrovali proti výsledku voleb. Až budeme stát na náměstích a protestovat proti tomu, že hnutí ANO vyhrálo volby se třiceti procenty, nebo budeme hlásat, že byly volby zmanipulované, anebo že prezidentské volby vlastně vyhrál Jiří Drahoš, tak o nás někdo bude moct říct, že demonstrujeme proti volebním výsledkům. Proti čemu jste tedy demonstrovali?

Demonstrovali jsme proti svévolnému chování vítězů voleb. To znamená jak proti hnutí ANO, tak proti prezidentu Zemanovi.

Uměl byste definovat nějaký konkrétní cíl, kterého chcete nyní dosáhnout? 

Samozřejmě. Máme velmi jednoduchý konkrétní cíl: aby odstoupil trestně stíhaný agent Stb z pozice premiéra.

To je váš cíl?

Ano, je to jeden z našich cílů. Není to tedy něco, kvůli čemu tady jsme, ale myslíme si, že jedním z našich nejvážnějších současných ohrožení pro demokracii je tento premiér. Proto teď tlačíme na něj. Až tady on nebude, určitě to nebude znamenat, že naše demokracie bude spasena jednou provždy. Těch problémů má naše politika celou řadu, on sám je dokonce možná jen projevem něčeho hlubšího, avšak nyní je to natolik palčivá věc, že řešíme právě ji.

Celý rozhovor najdete na webu INFO.CZ >>>

Vratislav Dostál, info.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.