nahoru

Dana Drábová: Seriál Černobyl věrně popisuje realitu, má ale jednu zásadní nepřesnost

Martin Bartkovský 26. dubna 2021 • 14:00
Reflex podcast: Jaderná fyzička Dana Drábová o nehodě v Černobylu
• video: 
Reflex.cz

Co se týče tématu jaderné bezpečnosti, ale i historické katastrofy v ukrajinském Černobylu, patří Dana Drábová mezi ty absolutně nejpovolanější. Jaderná fyzička a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost se černobylskou havárií zabývá celý svůj profesní život. Samotný výbuch nastal v době, kdy byla pouhých pár měsíců po škole a začínala v oboru pracovat. Ona sama následně vyzdvihuje seriál z produkce HBO Černobyl, který má podle ní vysoké historické kvality. Dojde ale i na pár nepřesností, které vysvětlujeme v rozhovoru ve videu v úvodu článku.

Seriál HBO Černobyl je i tři roky od natočení stále velmi sledovaný a dodnes se jedná o dílo, které nemá ve světové seriálové tvorbě obdoby. Skvělé kulisy, přesné dobové souvislosti i herci, kteří by jako z oka vypadli svým reálným protějškům. To jsou hlavní přínosy, které způsobily, že pětidílná série zabodovala u kritiků, diváků i odborníků z oboru.

Jedním z nich je i Dana Drábová, která seriál považuje za ideální prostředek, jak se může laik seznámit s tím, co a proč se vlastně v jaderné elektrárně odehrálo 26. dubna 1986 v 1:23:45 ráno. I tento velmi úspěšný počin má ale jednu drobnou vadu na kráse. Jakou? Nejen o tom mluví Dana Drábová ve videu výše.   

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.