Video placeholde

Maďar: Všichni chceme, ať už to probůh skončí a nevrací se. Tam nás dostane skutečně jen tvrdý lockdown

„Finsko nyní zavádí třítýdenní tvrdý lockdown a má 500 případů denně. To znamená v převodu pro Českou republiku 1000 případů denně. My jsme byli někde na 7–8 tisících a už se různé strany bavily o tom, že by se měly pustit děti do škol a podobně,“ zdůrazňuje epidemiolog Rastislav Maďar v pořadu Prostor X závažnost epidemické situace v ČR, kritizuje naše nedostatečná opatření a lajdácký přístup obyvatel i politiků a dodává: „ Zatímco v květnu budou už všechny země otevřené, my tady budeme v nějakém ohraničení a izolovaní.“

„Ve své podstatě, ta situace je momentálně tak špatná a vlastně to, co máme teď za opatření, pravděpodobně nebude nějak dramaticky fungovat. Že by se nám tady v dohledné době velmi významně snížil počet nakažených pod 5 tisíc nebo na 3 tisíce a podobně. Takže stejně nás ten lockdown v podstatě čeká, jenom je otázka, čím bude méně utěsněný, čím tam bude více výjimek a různých ohledů, tak tím to bude delší. Já mám pocit, že to, co všichni teď chceme bez ohledu na to, zda je někdo zdravotník nebo dělá v obchodě nebo má cestovní kancelář, ať už to probůh co nejrychleji skončí. Ať se vrátíme někam k normálním číslům, kde se může začít ve vlnách rozvolňovat, ale s tím, že už to nepůjde zpátky. A tam nás dostane za nějakou slušnou dobu skutečně jenom tvrdý lockdown,“ vysvětluje Maďar.

“Aby se vrátily děti do škol, chceme všichni, ale prostě za situace, která nám nezpůsobí, že zatímco v květnu už budou všechny země otevřené, my tady budeme v nějakém ohraničení a venkovní hranice se budou hlídat,“ zdůrazňuje Maďar podmínky, které musí nastat pro rozvolnění současných opatření.

Celý rozhovor s epidemiologem Maďarem můžete zhlédnout zde: 

Video placeholde

Prostor X: Rozhovor s Rastislavem Maďarem • Prostor X

Tvrdý lockdown podle Maďara znamená omezení průmyslu a rázné omezení pohybu a vycházení lidí. „Některé podniky jsou perfektně zařízené a opravdu to hlídají, ale zase spousta je takových, že ne. Dále není úplně připraveno testování, musí se nachystat to autotestování, aby tam nemusel být zdravotník. Každý lucidní zaměstnavatel už si to dávno, ty pravidla, stanovil, každý sám u sebe, aby ochránil ty svoje zaměstnance, aby ochránili svůj provoz, aby se nemusel zavírat. My skutečně potřebujeme teď na nějakou dobu omezit. Já neříkám 40 dnů, to je možná až příliš dlouhá doba, ale to bychom viděli až časem. Podle mě by ta doba jako takové východisko mohla být 3 týdny.“