nahoru
Premium Reportáže

Vele di Scampia: Z krásy se stala architektonická apokalypsa

Pavel Nasadil 10. května 2022 • 06:30
Vele di Scampia: Z krásy se stala architektonická apokalypsa
foto: Pavel Nasadil

Ležící mrakodrapy Vele di Scampia s piranesiovskými lávkami v prostoru mě přivedly do italské Neapole. A to nejen díky skvělému televiznímu seriálu Gomora, který je dobře známý i u nás a v němž hrají významnou roli. Jsou to totiž ikony architektury italského brutalismu postavené v letech 1962 až 1975.

Celkem bylo zrealizováno sedm bloků Vele di Scampia, postupně však kvůli obrovským sociálním problémům došlo mezi roky 1997 až 2020 ke zboření čtyř z nich. Budovy, jež navrhl architekt Francesco di Salvo, měly sloužit jako vzor sociálního bydlení. Po zemětřesení v roce 1980 však došlo ke svévolné kolonizaci těchto tehdy ještě nedokončených domů obyvateli, kteří v důsledku zemětřesení přišli o střechu nad hlavou. Nelegální obsazení těchto domů odstartovalo jejich postupný úpadek v následujících třiceti letech.

Co hledat

Snažím se najít někoho v centru Neapole, kdo by mi poradil, jak se do neslavné Scampie dostat. Lidi, jež oslovím, nechtějí ani odpovědět, jen konstatují, že jsem blázen.

Na velikonoční sobotu tedy sednu na metro a jedu ze stanice Toledo na konečnou stanici Piscinola Scampia. Před ohromnými bloky zvanými Vele di Scampia se zastavuji v nárožním baru na kafe a chvíli soustředění. V kavárně sedí pár chlapů, samozřejmě členů Gomorry… Alespoň se mi to tak honí v hlavě, protože se odhodlávám ke vstupu do jejich teritoria. Jejich zdánlivě přátelská povaha mě uklidňuje, a tak se vydávám k prvnímu bloku. Opatrně tento monstrózní kolos obcházím a fotím první ohořelé auto. Před vstupem sedí dva týpci na kancelářských židlích. Je mi jasné, že jsou to vrátní, tedy drogoví dealeři.

„Dobré ráno! Promiňte, nechci vás rušit. Jsem architekt z Prahy, z České republiky, a chtěl bych se podívat dovnitř. Bylo by to ­možné?“

 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.