Zdroj: FENIX GROUP a.s.

4
Fotogalerie

Naše úložiště dokáže stabilizovat síť pro celé Jesenicko

Reklama pro veřejnost ČR

Rozvoj obnovitelných zdrojů vyžaduje buďto záložní kapacitu nějakých stabilních, jaderných, či tepelných elektráren, nebo úložiště pro balancování sítě. Společnost Fenix Group se jimi zabývá již léta. Podle jejího zakladatele Cyrila Svozila by mohla fungovat úložiště u soukromých firem, které by část kapacity poskytovaly pro balancování sítí. Aktuálně tuto možnost testuje se společností ČEZ Distribuce.

Spustili jste pilotní projekt bateriového úložiště s ČEZ Distribuce. Kam směřuje?

Samotným ukládáním energie a s ním spojenou optimalizací se zabýváme už léta. S bateriovými úložišti jsme začali v roce 2015. Energetická krize a růst cen potom vedly k tomu, že jsme je výrazně využili v obchodování na spotovém trhu. Nakupujeme energii za nejnižší, a naopak prodáme za nejvyšší ceny.

Budoucnost ukládání energie bude především v poskytování flexibility. Vnímáme, že transformace energetiky probíhá velmi rychle. Což může vést až k tomu, že jí nebude dostatek. Energetika je velmi konzervativní obor a za normálních okolností u ní dosahují reprodukční periody desítek let. Proto mám obavu, že když dojde k jakékoliv systémové chybě může to znamenat třeba 10 let velmi vysokých cen.

Takže vám urychlená transformace nevyhovuje?

Nejsem příznivcem toho tlaku, který se na ní vyvíjí. Nicméně to beru jako skutečnost a samotné zapojování obnovitelných zdrojů mi smysl dává. Je ale potřeba zajistit, aby vkládání těchto prvků do energetického mixu bylo co nejefektivnější. Je jasné, že tyto obnovitelné zdroje, kterým někdo pohrdlivě říká občasné zdroje, potřebují nějakou protiváhu. Základem musí být robustní stabilní zdroje typu jaderných elektráren, nutnou flexibilitu potom musí dodávat flexibilní zdroje či baterie.

FENIX GROUP a.s. - kontejnerové bateriové úložiště SAS

Čímž se dostáváme k tomu projektu s ČEZ Distribuce?

Ano. Bateriová úložiště totiž nemusí být určena, jen pro tento účel. Mohou být klidně u uživatelů, kteří za předpokladu, že to pro ně bude výhodné, určitou kapacitu poskytnou přenosové soustavě nebo obchodníkům.

Na podzim proběhne zkouška velkého bateriového úložiště, které slouží našemu energetickému centru v Jeseníku. Budou se testovat různé režimy a jakým způsobem by ČEZ Distribuce byla schopna využívat naši kapacitu pro stabilizaci sítě. V tuto chvíli je už náš výkon dostatečně velký na to, aby byl schopen zajistit stabilizaci, řekněme na celém Jesenicku.

FENIX GROUP a.s. - středně výkonové bateriové úložiště MES

Přestože vám současná energetická transformace nahrává, jste jejím poměrně velkým kritikem. Nejde spíš než o OZE, ale o to, co se od nich očekává?

Určitě, a myslím si, že naprosto stejné je to třeba s elektromobilitou. Technologie podle mě ještě neuzrála a tlačit se do ní na sílu, to nemůže fungovat. Obrovským problémem všech těchto ideologických kampaní je neschopnost rozlišit, kde ty inovace dávají smysl a kde ne. Myslím si, že to je obrovská chyba a že každá technologie musí dozrát. Do první řady se opět musí dostat zákazník, který se na základě nějaké vlastní či sdílené zkušenosti, nikoliv však příkazů, direktiv či dotací rozhodne, že si ji pořídí.

Evropa se ale rozhodla, že zákazníka vyšachuje. Což je podle mě konec kapitalismu. Ve snaze ideologicky prosadit některé věci si rozbijeme, co vytvořilo bohatství této společnosti. A tím byl bezesporu kapitalismus a tržní ekonomika.

Co se na vašem projektu energetického centra s fotovoltaikou, bateriovým úložištěm a softwarem pro obchodování nejvíc ukazuje?

Že tu maximální efektivitu vytváří kombinace těchto prvků. Mimochodem, po kancelářském centru jsme udělali další velký projekt rodinného domu. Velkým překvapením bylo, že v plně elektrifikovaném domě zhruba 38 procent z roční spotřeby energie dělá elektromobil. To dopředu nikoho nenapadlo.

Když člověk začne domýšlet důsledky, tak jestli chceme tlačit elektromobilitu, budeme potřebovat o 38 procent víc kapacity sítí. Budeme potřebovat o 38 procent více zdrojů. Zdroje se přitom nestaví, naopak se odstavují a možná se v budoucnu nahradí.

Tak je to ale vždycky, když se něco dělá ideologicky. Já jsem velkým příznivce Friedricha von Hayeka. Říkal věc, kterou naprosto podepisuju. A sice, že ideologické plány se míjí s realitou proto, že život je daleko košatější a vždy se objeví vedlejší efekty, které ve svém důsledku mohou mít daleko horší dopady, než je přínos toho, co se, byť v dobré víře ideologicky tlačilo silou.

FENIX GROUP a.s. - domácí bateriové úložiště HES

Ani úložiště ale neřeší rozdíl mezi výrobou a spotřebou v létě a v zimě.

Proto musí být základ jednoznačně pokryt nějakými tvrdými zdroji, které jedou bez ohledu na počasí 24 hodin denně, sedm dnů v týdnu. Ukazuje se ale, že úložištěm a chytrým softwarem dokážete v zimě hodně ušetřit. I proto, že rozdíly mezi nízkými a vysokými cenami jsou v zimě větší. 

Cyril Svozil (69)

Je zakladatelem, většinovým společníkem a generálním ředitelem skupiny Fenix Group, největšího evropského výrobce elektrických topných systémů a prostřednictvím své dceřiné společnosti AERS také bateriových úložišť. Vystudoval Hornicko-geologickou fakultu VŠB Ostrava. Dříve pracoval v Rudných dolech Jeseník, podniká od roku 1990.

FENIX GROUP a.s.