
V Česku chybí hlavně nízkoprahová zařízení, lidé často mají pocit, že jim nikdo nenaslouchá, může jít i o strach třeba z migrantů, míní Špok. Mluví o šedé zóně mezi duševní nemocí a životem, který už ale není zdravý. Taky bychom si měli víc všímat lidí kolem sebe. Po revoluci se z nás podle Špoka stali tak trochu sobci, kteří se starají hlavně o sebe.
Co mohlo vést k tragické střelbě v Ostravě? Na začátku je nezdravá osobnost, vybudovat ji zdravou je to, co musí dělat společnost neustále, upozorňuje Špok. Zmiňuje negativní vlivy, které na nás působí. Jedním z nich je třeba alkoholismus, který je podle Špoka velká příčina radikalizace a vražd. Politici s tím přitom nic nedělají a problém se obrovsky podceňuje.
Z nástupu moderních technologií jsme si vyžrali to nejhorší, tvrdí psycholog. Učíme se zacházet se sociálními sítěmi, ale moc to zatím nezvládáme. Jejich vliv je velmi negativní a lidé si neumí nastavit hranice, podobně působí média a jejich negativní zprávy. To se ale podle Špoka časem změní. Lidé se s nimi naučí pracovat, přijde další regulace a možná i cenzura. Ta může být prý paradoxně potřebná a správná.
V čem našemu psychickému zdraví škodí politika a jak to změnit? Proč je alkohol jeden ze zásadních problémů v Česku, který se ale neřeší? Jak se starat o svou duši a co je nejdůležitější? A kdy je třeba zbavit se už toho, co nás v životě irituje?
Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde >>>