Zeman je pro Čínu vlezdoprdelka, smáli se mu, je nedůstojný, říká Etzler a popisuje brutální praktiky Pekingu | Reflex.cz
nahoru

Zeman je pro Čínu vlezdoprdelka, smáli se mu, je nedůstojný, říká Etzler a popisuje brutální praktiky Pekingu

Čestmír Strakatý23. září 2019 • 06:00
Prostor X: Rozhovor s Tomášem Etzlerem
• video: 
Prostor X

Skoro 8 let v Číně, 26 let mimo Českou republiku. Tomáš Etzler, bývalý zpravodaj České televize a spolupracovník CNN, zná asijskou velmoc jako málokdo. Byl odposloucháván, sledován a vyslýchán, tamní režim podle něj nenávidí svobodu slova a zároveň si neváží vazalů, a proto si teď neváží ani Česka. Čína je nesmírně nebezpečná a chce se infiltrovat do celého světa, zdůrazňuje Etzler. Život tam a praktiky režimu popisuje detailně a roli prezidenta Zemana hodnotí nesmlouvavě.

Prezident se nechová jako důstojná hlava státu, jezdí do Číny jako emisar PPF, bije se za zájmy českých podnikatelských skupin, ne státu, tvrdí Tomáš Etzler a svá tvrzení dokládá argumenty a zkušenostmi přímo z Číny. Může jít o peníze i manipulace lidí z jeho okolí, zlehčené psychickým stavem prezidenta. V Pekingu ho přitom vážně neberou. Etzler vyzdvihuje pražského primátora Hřiba, který má jako jediný páteř. Jen tak jde prý s Čínou jednat.

Reportér detailně popisuje, jak těžká a nebezpečná je práce novinářů v Číně. Odposlouchávaný byl i na místech, kde to vůbec nečekal, třeba při jedné narychlo smluvené návštěvě restaurace. Mluví o tlaku tajné policie a režimu na jeho spolupracovníky, o vyhrožování rodinám. Čínský režim podle něj provozuje de facto organizovaný zločin. Ať už v rámci obchodu s orgány, nebo při obírání lidí o pozemky.

Denemarková: Zeman šíleně lže, Česko se mění na autoritářský režim. Útěk ale není…

Podle Tomáše Etzlera chtějí všichni mladí Číňané, které poznal, ze země odejít. Běžní lidé často vědí, co všechno je špatně, ale zároveň s tím nemůžou nic dělat. Etzler popisuje, jak těžký je jejich život, jak velká chudoba panuje v regionech a jak těžko se dýchá v neustále znečištěném Pekingu.

V rámci rozhovoru Tomáš Etzler zmiňuje nárůst počtu pracovníků Home creditu v Číně. Divákům se omlouvá, neuvedl správné číslo. Z 8,5 tisíce vzrostl na bezmála 60 tisíc, ne 150 tisíc.

Jak může novinář vydržet víc než 7 let v Číně a jak se to na něm podepíše? Skončil některý ze spolupracovníků Tomáše Etzlera ve vězení? Jak si vysvětluje chování prezidenta Zemana směrem k Číně a jakými argumenty svá tvrzení podpírá? Za čí zájmy Zeman kope? A v čem je Čína teď tak nebezpečná?

Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>>

Senátor Hilšer: Miliardáři si chtějí Česko přivlastnit a politici jsou jejich loutky,…
Zeman je nejúspěšnější, zapsal se do historie, ale změnilo ho zesměšnění a trauma. Už…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Jak na pazourek? Zkušený mistr řemesla vás naučí nejlepší řemeslné triky neandertálců
PREMIUM X Východ vrací úder: Počítačové hry válcují Hollywood a Češi jsou u toho
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Hra kolem úmrtí Karla Gotta a Vlasty Chramostové aneb Dobří mrtví a zlí mrtví
PREMIUM X Jefim Fištejn: Pokrok nezastavíš aneb Politická korektnost za hranicí absurdity
PREMIUM X Zpověď 63leté striptérky jménem Sugar: Lidi se tomu nejdřív chechtají, ale pak se třeba zamyslí

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější