Profesorka Dvořáková: Mocní si tu rozdělili vliv a Babiš ten systém využívá. Český stát je budovaný špatně | Reflex.cz
nahoru

Profesorka Dvořáková: Mocní si tu rozdělili vliv a Babiš ten systém využívá. Český stát je budovaný špatně

Čestmír Strakatý27. března 2019 • 06:00
Prostor X: Rozhovor s Vladimírou Dvořákovou
• video: 
Prostor X

Český stát byl špatně budován už od roku 1990. Politoložka Vladimíra Dvořáková tvrdí, že v Česku dochází k rozebírání právního státu a že tu schválně nikdy nebyly vybudované kontrolní mechanismy a dostatečně silné instituce. Převzal se komunistický stát a lidé ho vlastně vnímají stále stejně. Premiér Babiš tak může systém využívat a prezident Zeman klíčové instituce ponižovat a zesměšňovat. Rozdělení vlivu se přitom datuje už od opoziční smlouvy.

Dvořáková říká, že možná ještě nedošlo k převzetí státu, ale mocní se tu chovají tak, jako by jim patřil. Problém přišel hned po sametové revoluci. Je tu totiž dlouhodobá snaha, aby byl stát pod politickou kontrolou a kontrolní mechanismy byly eliminovány. Dvořáková dává vinu celé politické scéně. V Česku se podle ní jen hraje hra na boj s korupcí.

Špatné nastavení systému je vidět i na chování prezidenta Zemana. Podle Dvořákové možná vůbec nestál o to, aby se Aleš Gerloch stal ústavním soudcem. Kancléře Mynáře do Senátu poslal jako provokaci, šlo mu o to, Senát ponížit a ukázat, že si může dělat, co chce. Další návrhy na ústavní senátory budou prý možná kvalitativně horší. Podle Dvořákové to ukazuje na dekonstrukci právního státu.

Sommerová: Babiš je zločinec a půjde před soud. Většina lidí je nevzdělaná, čím víc…

Klaus, Zeman a rozdělení moci

V období opoziční smlouvy, tedy za vlády Václava Klause s tolerancí právě Miloše Zemana, se přitom podle Dvořákové rozdělily sféry vlivu mezi těmi, kdo jsou u moci. Toto prý platí dodnes, šlo o eliminaci kontroly. 30 let se tu prý nevytvářela právní kultura a do toho zapadá i kauza kolem místopředsedy ANO Faltýnka a jeho vyjednávání o mýtu.

Proč podle Vladimíry Dvořákové už česká společnost rezignovala? Bojuje se tu skutečně s korupcí? Co má jednání některých představitelů státu společného s mafiánským prostředím? A jak se může situace v Česku vyvíjet v dalších letech?

Miroslava Němcová: Buší mi srdce, ale nevzdám to. Babišovi voliči chtějí zpět totalitu,…
Profesor Kysela: Zeman mě nemá v lásce, je spoluviník toho, v čem žijeme. Ohrozit ho…
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul: Putin vymývá mozky. Seriál Černobyl lže o sovětské propagandě
PREMIUM X Jen si tak mňouknout: Od kočičin po Babiše aneb Stručné dějiny českých demonstrací
PREMIUM X Děkuji, že jste mi pomohl, soudruhu. Jak legenda českého big beatu Kosťa Ruchadze utekl fízlům přímo na Západ
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější