Video placeholde

Konspirace, ezo a spirituální influencerky. Ženám jde o komunitu, je to bezpečné místo, říká Heřmanová

Jak blízko k sobě mají konspirační teorie a spiritualita, respektive „ezo věci“? Podle digitální antropoložky Marie Heřmanové ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR velmi. Říká, že se v zásahu překrývají a lidé, kteří hledají jedno, často podlehnou i tomu druhému. Jde častěji o ženy, mimo jiné proto, že ve zbytku digitálního světa je to pro ně těžší. Hledají bezpečné místo, které naleznou třeba na Instagramu Heleny Houdové, který funguje jako komunita. Podobných spirituálních influencerek (a influencerů) je ale daleko víc a jejich vliv může být negativní.

Influencerky na internetu vydělávají méně než jejich mužští kolegové, mají totiž obvykle méně lukrativní spolupráce, říká Heřmanová. V rozhovoru popisuje, jak se chápání slova influencer mění a jak ho změnila pandemie covidu. Věnuje se studiu influencerů a ve výzkumu sledovala taky fenomén spirituálních influencerek. Vysvětluje, proč jsou pro část žen tak lákavé a proč je těžké z jejich vlivu vystoupit, respektive proč je pro lidi obecně těžké si přiznat, že podlehli třeba nějaké kospirační teorii.

Kdo jsou tzv. tradfems a tradwives a jak tato subkultura souvisí s politikou? Jak změnit přístup k sociálním sítím? A kdo nejčastěji hledá odpovědi u spirituálních influencerů? Dozvíte se v rozhovoru.