Video placeholde

Youtuber Martin Rota o nadávání Babišovi, vstupu do politiky, roli vědy dnes i amputaci druhé nohy

„Věda je masivně podporovaná jak společností, tak politickým způsobem, problém je ten, že mnoho rozhodnutí je ovlivněno tím, co bude populárnější ve společnosti,“ říká youtuber a popularizátor vědy Martin Rota. Ten svá videa hodnotí jako úspěšná, když se u nich diváci něco naučí, nebo když velká část publika spadá do věkové kategorie 13 až 18 let a existuje tak šance, že se vzdělávání stane součástí jejich života. Počty zhlédnutí pro něj rozhodující nejsou. „Honba za čísly je strašně bolestivá záležitost, nejenže bych jí podřizoval obsah, ale i psychické zdraví, svého času jsem se na ně díval až moc,“ přiznává. Za neméně důležitou považuje i negativní zpětnou vazbu. „Když mi někdo říká, že jsem arogantní blbec, analyzuju to a v některých případech můžu s jistotou prohlásit, že jsem. Nejsem jeden z těch, kteří si myslí, že lidi mají povinnost psát konstruktivní kritiku.“

„Nebudu psát dlouhý elaborát o tom, proč se někdo chová jako idiot, občas prostě chci jenom sdělit tomu člověku, že mi přijde, že je idiot. To je validní způsob, jak věc komentovat,“ má po jedenácti letech natáčení videí jasno Martin Rota. Nevadí mu, když se proti němu někdo vyhraní, a sám se svůj názor taky nezdráhá vyjádřit. Ani pokud jde o čelní představitele státu. „O Babiše jsem se začal zajímat až během pandemie, kdy mi jeho rozhodnutí připadala chaotická. Nejdřív jsem ho nenazýval ostřejšími výrazy, to jsem začal přidávat, když se začalo kupit neuvěřitelné množství selhávání. Strávil jsem celé jaro tím, že jsem opakoval: ‚Tohle je demoverze, nejhorší to bude na podzim.‘ Mám zásobu dvaceti videí, kde to říkám. A on přijde na podzim s tím, že to nemohl nikdo čekat. V tu chvíli už mi nevadí na něj sprostě nadávat, protože si ty nadávky zasloužil,“ nežinýruje se třiatřicetiletý youtuber a popularizátor vědy.

Nákaza přitom nepodnítila jen jeho averzi vůči odstupujícímu premiérovi, ale zájem o věci veřejné obecně.  „Politika ovlivňuje všechno a ve skutečnosti všechno je politické. Buď ji pasivně přijímáme tak, jak je, a nevyjadřujeme se, anebo tlačíme nějakou ideu. Je to kecání, člověk jenom kecá v jiném fóru,“ myslí si a nepopírá, že zvažuje do ní aktivně vstoupit. Názorově nejblíž má k Pirátům, i když ani s nimi se 100% neshodne. „Politika není o vybírání si nejlepšího a nejkvalitnějšího, bylo by ideální, kdyby to tak bylo, většinou je to ale tak, že si musíme zvolit to, co nám nejblíž vyhovuje, i když s tím úplně nejsme spokojení,“ dodává. Svůj přínos přitom vidí v tom, že by byl „jako jedno ozubené kolečko společnosti, které dotváří celý systém a upozorňuje na nedostatky v něm.“

Předpoklady pro to být vidět a slyšet, což v politice považuje za rozhodující, má, pozornost na sebe strhává odmala. V důsledku tukového nádoru a jeho špatné operace utrpěl poškození míchy a nervů, což si protazím vyžádalo amputaci jedné nohy. „Když přijdu do místnosti, lidi si všimnou člověka o berlích. Když budu mít následně triko s růžovým jednorožcem, nebude to u mě už nic znamenat. Je mnohem jednodušší čelit věcem, které by normálně způsobovaly pozdvižení, když už jednu tu věc mám. Pro mě nikdy nebyla možnost být začleněný v davu.“    

Proč se po letech publikování svých videí na YouTube spojil s Českou televizí, jak si podle něj stojí věda v době pandemie a jaké jsou její šance do budoucna, nebo co bude dělat, pokud mu lékaři amputují i druhou nohu, prozradil v rozhovoru pro Prostor X.