nahoru

Režisér Šimon Šafránek o RapStory: Český rap se odehrává na internetu, kulturní a mediální scéna ho ignoruje

Čestmír Strakatý 10. září 2021 • 06:10
Šimon Šafránek v pořadu Prostor KVIFF X
• foto: 
Kviff TV

„Nechtěl jsem dělat Wikipedii, na to není nikdo zvědavý,“ říká o připravovaném dokumentárním webseriálu RapStory jeho režisér Šimon Šafránek. V sekci Zvláštní uvedení představil na karlovarském festivalu pět z celkem deseti plánovaných epizod, které na sklonku roku uvede Česká televize. Mapuje v nich třicet let českého rapu, během kterých se stal z vysmívaného žánru novým popem. Navzdory tomu, že ho dlouhodobě přehlížely rozhlas i televize.  

Digitální revoluce, rozšíření sociálních sítí, audio-vizuálních platforem a neomezená data dostupná mladé generaci stojí podle režiséra Šimona Šafránka za explozí rapu na internetu. „Ty kluci jsou schopný dosáhnout na klipu deset, patnáct, dvacet milionů sledovanosti. Přitom jde jejich hudba mimo oficiální média, takže tady najednou vzniká svébytná kultura, což nějakou dobu nehrálo roli, ale teď je to tak velký, že žádnou televizi, časopisy, ani rozhlas nepotřebují. Kvůli tomu ale jejich diváci, čtenáři a posluchači nevědí, co se děje a jsou o to ochuzení,“ říká autor úspěšných dokumentů, jako je King Skate, za kterého získal Českého lva, nebo Meky.

Přehlížení současného fenoménu mainstreamovými médii se rozhodl prolomit a pro Českou televizi natočil desetidílný dokumentární webseriál RapStory. V něm vyzpovídal bezmála třicet osobností, které během uplynulých tří dekád formovaly tuzemskou scénu. O své zkušenosti ze setkání s interprety, kteří mají často nálepku nepřizpůsobivých, o tom, nakolik je jejich hudba autentická nebo proč podle něj jednu z prvních hip-hopových skupin 90. let Chaozz semlela sláva, se rozpovídal ve speciální dílu pořadu Prostor KVIFF X, natočeném na 55. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2022

Historie Ubytování během festivalu

Vstupenky a passy

 

 

56. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se koná od 1. do 9. července 2022. Přinášíme pro vás informace o filmech, premiérách, celebritách i užitečné rady a tipy, jak si festival co nejvíc užít.


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.