nahoru

Tajemný balkónek u Karlova mostu. Kde se na něm vzaly tři lucerny a proč nese zednářské znamení?

DAN HRUBÝ 26. prosince 2018 • 14:30
Video se připravuje ...
Pražské příběhy: Nejznámější balkon v Praze
• video: 
Martin Bartkovský

Dům U obrázku Panny Marie na pražské Kampě a na něm známý balkonek s trojicí luceren. Od nepaměti sem přicházeli prosebníci, přinášeli svíčky nebo olej do lampiček, aby si vyžádali od Panny Marie na obraze (je datován rokem 1756) pomoc a podporu. Poté však přinejmenším dvě z lampiček zmizely. Je to celé trochu bizarní historie. Podívejte se na video, které mapuje příběh jednoho z nejznámějších balkonů v Praze.

Ppřed plánovanou návštěvou nejvyššího sovětského komunisty Nikity Sergejeviče Chruščova byl celý balkón zahalen do rudé vlajky. Sahala zřejmě až dolů na kampský chodník. Pohlaváři se chystali na procházku po Karlově mostě a krajní lampičky jednoduše překážely. Proto je pracovníci OPBH (pro ty, kdo nepamatují – obvodního podniku bytového hospodářství) odmontovali. Vlastně docela obyčejně ulomili a na balkóně zůstala po dlouhá desetiletí lampička jediná.

A pak došlo k neuvěřitelné náhodě.

Nejenže se jedna ze ztracených lampiček našla při vyklízení půdy schovaná za trámem, tu druhou objevil jeden z obyvatel domu nedaleko Lomnice nad Popelkou u onoho pracovníka OPBH, teď už dávno důchodce, jenž lampičku na balkóně ulomil. Stalo se tak úplnou náhodou při návštěvě, která se týkala něčeho docela jiného. Starý muž ji měl na stole v kuchyni.

A tak jsou po letech na balkóně domu U obrázku Panny Marie (také U válečků) zas lampičky tři. Jmenují se – odprava při pohledu z mostu: Evička, podle holčičky s největšíma očima na Malé Straně, jejíž rodiče se o balkónek starají (v létě je na něm 44 kořenáčů s muškáty, jež je potřeba takřka denně zalévat), prostřední Petruška, podle pradleny, které válečky z mandlu pověšené podél mariánského obrazu skříply dle pověsti prsty (všechno dobře dopadlo), a Jiřinka, podle paní Jiřiny Šuhajové, co prodávala lístky na nádraží Praha-střed a o balkónek se víc než šedesát let starala.

Další zajímavostí z procházek starou Prahou najdete ve vánočním dvojčísle Reflexu, které je v prodeji do 2. ledna!

Reflex č. 51-52/2018 Reflex č. 51-52/2018Foto Archív

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.