Měla by rozpadající se Evropskou unii znovu nahradit monarchie? | Reflex.cz
nahoru

Měla by rozpadající se Evropskou unii znovu nahradit monarchie?

Adéla Knapová18. července 2011 • 16:14
Otto von Habsburg
Otto von Habsburg
• foto: 
Profimedia.cz

Tuto otázku jsem během dvou dnů, kdy se Vídeň loučila s posledním následníkem habsburského trůnu, který ještě reálně zažil monarchii, slyšela několikrát. Otto Habsburský za svého života odpovídal na podobné dotazy velmi diplomaticky. Koneckonců musel se nároků na habsburský trůn za svou osobu vzdát, aby vůbec mohl po druhé světové válce do Rakouska. Tak moc se rakouští socialisté báli, že by si rakouský lid znovu monarchii s Ottou v čele vynutil.

 

Když jsem volání po tzv. „starých habsburských časech“ slyšela v okolí chrámu Svatého Štěpána či před vchodem do Kapucínské krypty, kde je císařská hrobka, nepřekvapilo mě to. Ale když se o možnosti znovuobnovení monarchie dohadovali tři mladí muži v kavárně Braunhofer, zarazila jsem se. Začala jsem se proto po ulicích rakouské metropole i v hotelu, kde se mnou bydleli převážně byznysmeni, vyptávat. To, co u nás v Čechách vyvolává soucitný úsměv nad pomateným brebtáním, berou v Rakousku překvapivě jako něco, co není úplně nemožné.

 

Murdoch se omlouvá za zločiny News of the World. Ale ne dost

 

Nejde samozřejmě o to, že by významná část Rakušanů věřila, že je možné a žádoucí během pár let zrušit republiku a obnovit monarchii v čele s nejstarším synem právě zesnulého Otta Karlem Habsburským. Nicméně jak jsem vyrozuměla, nějaká větší účast Habsburků na dění a směřování Rakouska by byla vítaná. A jednou… kdo ví. Vždyť se podívejte, kam se řítí unie. Tímto povzdechem a pokrčením ramen mi většina dotázaných vysvětlovala, proč jim připadá možnost monarchie (pro nás Čechy a Moravany šílená a nepředstavitelná i díky tvrdé protihabsburské propagandě) možná.

 

Jak dlouho vznikal film Strom života? Celých 32 let
Radim Bartík 18. července 2011 • 06:18

Jak dlouho vznikal film Strom života? Celých 32 let

Zvláštní je, že ani v bývalých Uhrách nepovažují v posledních letech možnost obnovení monarchie pod vedením Habsburků za výplod šílené mysli. Mladší syn Otty Habsburského Jiří se dokonce nechal přejmenovat na Gyorgiho, hovoří skvěle maďarsky, žije v Budapešti a je v Maďarsku politicky velmi aktivní a mezi lidmi populární. Když jsem nad monarchistickou myšlenkou dál jen nevěřícně kroutila hlavou, zatímco jsem se dlaní chladila o monumentální sarkofág, v němž je pohřbeno tělo Marie Terezie, pošeptal mi jeden z účastníků pohřbu z okruhu rodiny Habsburků, jestli vím, že někteří Habsburkové jsou pochováni i v Praze, ve Svatovítské katedrále. I tam jsou doma. Už několik stovek let. Co je prý proti tomu necelé jedno dvacáté století.

 

Sex a pes: Pohlédněte na Marilyn Monroe psíma očima
Martina Macáková 18. července 2011 • 06:36

Sex a pes: Pohlédněte na Marilyn Monroe psíma očima


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Aféra Čapí hnízdo nekončí!
PREMIUM X Zelený Raoul: Soudruzi mají velký problém. KSČM se musí vrátit ke svým kořenům!
PREMIUM X Inženýrem za výzkum obrany před UFO: Kritická reportáž v Reflexu jako odrazový můstek ezoúspěchu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: V Česku nastal prokurátorský puč číslo 2
PREMIUM X Konspirační teorie realitou: Projekt MKUltra a vládní pokusy na lidech

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější