Konferencí Naše bezpečnost není samozřejmost slaví Česko svých 25 let v NATO. Během dopoledne vystoupila řada bezpečnostních expertů i české vládní špičky. Premiér Fiala popsal, že česká iniciativa ještě letos doručí na Ukrajinu statisíce dělostřeleckých granátů, ministři Lipavský a Černochová potvrdili silnou pozici Česka na straně napadeného státu. Závěr pak patřil projevům prezidenta Petra Pavla a exprezidenta Billa Clintona i debatě zástupců všech parlamentních stran, ve které se utkali Markéta Pekarová Adamová (TOP09), Karel Havlíček (ANO), Ivan Bartoš (Piráti), Jan Bartošek (KDU), Alexandr Vondra (ODS), Radim Fiala (SPD) a Vít Rakušan (STAN). Tolik lídrů se v přímé debatě nesetkalo od voleb. Dění přímo ze Španělského sálu glosoval živě Martin Bartkovský.
Vítejtu u online glosáře z konference Naše bezpečnost není samozřejmost, kterou pořádá iniciativa Jagello 2000 a je to poměrně neuvěřitelná akce. Ve Španělském sále Pražského hradu jsou namačkány špičky české politiky i bezpečnosti. Kromě celé řady ministrů, poslanců a senátorů tu jsou ale i některé figurky z minulosti. V první řadách sedí vedle sebe bývalí premiéři Topolánek, Nečas či Fischer, V družném hovoru jsem tu zastihl exministra vnitra Jana Hamáčka s exšéfem odborů Josefem Středulou. Chodby brázdí i Ivan Langer. Je tu nejvyšší vedení armády, policie i hasičů. Nechybí lidé z BIS i vojenského zpravodajství.
S velmi konkrétním projevem vystoupil dopoledne Petr Fiala, který odhalil, kolik se zatím české iniciativě podařilo po světě sehnat munice pro ukrajinské dělostřelectvo. Po něm Jana Černochová jasně řekla, že mír, který si nyní přeje Putinův svět není něco, do čeho bychom měli Ukrajinu tlačit. Jan Lipavský jasně deklaroval, že Česko zůstane v přední linii pomoci napadenému státu. Bezpečnostní expert Tomáš Pojar se v panelu s náčelníkem gen. štábu Karlem Řehkou shodli, že modernizace armády musí být věcí nadstranickou přesahující několik volebních období.
Návrat na Hrad po pár dnech. Na konferenci se vyskytuje i bývalá ředitelka Kanceláře prezidenta republiky Jana Vohralíková. V týmu Petra Pavla skončila 15. února, po necelém měsíci je tak na Hradě znovu...
Mezitím vším vlaje na Pražském hradě k příležitosti 25 let ČR v NATO vlajka Severoatlantické aliance a prezident Pavel vyznamenal Billa Clintona řádem Bílého lva. V neděli si spolu poseděli v pražské Redutě a zavzpomínali na časy, kdy tam Clinton hrál na saxofon, který dostal od Václava Havla a včera družně debatovali nad skleničkou na americké ambasádě.
Dnes Clinton s Pavlem přednesou na konferenci své projevy. U Billa Clintona je jeden úsměvný fakt. I když už není prezidentem USA neuvěřitelných 23 let, stále je mladší, než oba současní prezidentští kandidáti. A to pro Ameriku už tak úsměvné není...
Po prezidentských projevech nás čeká parlamentní superdebata mezi zástupci vládní koalice a dvěma opozičními partajemi. SPD, které by rádo z NATO co nejdřív vystoupilo, bude zastupovat Radim Fiala, jeden z mála politiků, který má kromě Okamury dovoleno za stranu mluvit. ANO reprezentuje Karel Havlíček, který na místo dorazil s více než hodinovým předstihem jako první. Jsem zvědavý, jak pseudomírovou rétoriku svého hnutí upraví pro zdejší publikum. Debatu bude moderovat Martin Jonáš z ČT, tedy nikoli "prezidentský kandidát" a noční můra Andreje Babiše, Martin Řezníček.
Tak panelisté parlamentní debaty jsou na místě všichni. Zcela nepřekvapivě se Karel Havlíček nejvíc baví s Radimem Fialou. Ruku si ale podali všichni řečníci a řečnice navzájem.
Ivan Bartoš se fotí s Olgou Richterovou, Markéta Pekarová Adamová družně debatuje s Mattem Fieldem (velvyslancem Velké Británie), Radim Fiala a Karel Havlíček pořád spolu. Čekáme na prezidenty.
V místnosti to hučí, lidé si sedají na volné židličky.
Stále čekáme. Něco mi říká, že zdržuje Clinton. Protože Petr Pavel chodil všude na minutu přesně.
Sál začíná být nervózní...
Dámy a pánové, orel přistál! Jsou tady, jdeme na to.
Zahajující slovo má Zbyněk Pavlačík, předseda a spoluzakladatel spolku Jagello 2000, ktrerý konferenci pořádá. Pouští se archivní video s Madeleine Albright, jednou z klíčových postav českého členství v NATO. Spolu s Clintonovou delegací dorazila z USA i její dcera.
Na pódium jde Petr Pavel.
Petr Pavel začal tím, že mu spadl papír s projevem. "Ups" zahlásil prezident.
Petr Pavel: Ukrajina se dostává do defenzivy. Ukrajinci se ale statečné brání dál a vzdorují. Bojují o přežití. Chtějí totéž, co jsme chtěli i my. Žít v míru a svobodně se rozhodovat o svém dalším osudu.
Pavel: Bezpečnost a členství Česka v NATO jsme vnímali jako samozřejmost. Vidíme, že se Rusko nesmířilo se ztrátou svého vlivu. Nebýt aliance, zřejmě bychom dnes čelili stejnému osudu, jako Ukrajina. Vstup ale nebyl tehdy samozřejmostí. Odpůrce měl tady i v zahraničí.
Pter Pavel: Do Prahy jsem pozval Billa Clintona, protože je to dobrý přítel České republiky a člověk, který převzal myšlenku Česka v NATO za svou. Proto jsem mu za jeho zásluhy o demokracii udělil řád TGM první třídy. NATO díky novým zemím získalo nové síly a schopnosti, ale i hloubku.
Petr Pavel: NATO neuvadá časem. Stále přitahuje nové zájemce o členství včetně Ukrajiny a Gruzie. V roce 1999 mělo 19 členů, dnes je jich 32. Evropané čerpali po zániku Sovětského svazu mírovou dividendu a jejich probouzení bylo příliš pomalé. Jsem rád, že se Česko rozhodlo letos splnit svůj závazek 2 % na obranu. V budoucnu bude potřeba přispívat ale mnohem více.
Petr Pavel: Musíme USA i naši partnerům ukázat, že jsme naše partnerství připraveni povýšit na plnohodnotné spojenectví. Aliance si musí udržet kvalitativní náskok v nových technologiích a posílit počet svých ozbrojených složek. Musíme zvýšit kapacity výroby, počet členů armád, adaptovat zkušenosti z ukrajinského bojiště a udržet vnitřní sounáležitost NATO, kterou se Rusové snaží rozbít. Spouštěčem pro princip kolektivní obrany může být i hybridní kybernetický útok.