Český lev 2019: Všechno bude porazilo vážnější témata | Reflex.cz
nahoru

Čeští lvi mají za sebou odlehčený ročník, vážná témata v soutěži ostrouhala

Vojtěch Rynda24. března 2019 • 11:15
Čeští lvi mají za sebou odlehčený ročník, vážná témata v soutěži ostrouhala
foto: FOTO: Martin Hykl, Pavel Machan, Marek Pátek a David Kundrát

Hořkosladká road movie, stylizovaná balada, pohádka. Letošní udílení Českých lvů ovládly filmy nezakotvené v přesném bodě časoprostoru a neřešící konkrétní palčivé problémy. V ročníku plném snímků o křižovatkách národní historie vítězily příběhy nadčasové a obecné. Šest lvů má road movie Všechno bude, retro Toman z období třetí republiky ze dvanácti nominací neproměnilo ani jednu.

Všechno bude, to je titul vítězného filmu letošních Českých lvů – a bylo toho hodně, byť všechno úplně ne. Z deseti nominací snímek režiséra Olma Omerzua, scenáristy Petra Pýchy a producenta Jiřího Konečného proměnil v cenu šest. A to včetně těch hlavních. Česká filmová a televizní akademie, která o Českých lvech hlasuje, prokázala svou konzistenci: Všechno bude označila za nejlepší film roku 2018 už loni v září, když jej vyslala reprezentovat Českou republiku na Oscary. Tam se film sice nedostal ani do užšího výběru, ale jeho uvedení na různých festivalech (například v Torontu) a v národních distribucích řady zemí (třeba před pár dny ve Španělsku) ukazuje, že jde o titul univerzálně srozumitelný.

Road movie Všechno bude vyhrála šest Českých lvů. Film Toman vyhořel

Český lev nezhojené národní jizvy neotvíral

Vedle hlavních tří kategorií (nejlepší film, režie, scénář) zabodovalo Všechno bude ještě díky vedlejším hereckým výkonům neherce Jana Františka Uhera a Elišky Křenkové, která se Uherovi a jeho nehereckému kolegovi Tomáši Mrvíkovi postarala navíc i o jakýsi koučink. Opominuta zůstala zejména Lenka Vlasáková, jejíž role poněkud zákeřné policajtky přitom představuje to nejlepší v celém filmu. Vlasáková nicméně „doplatila“ na to, že byla namísto za hlavní herecký výkon (který de facto podala) nominována za vedlejší a čestně prohrála s kolegyní z téhož snímku.

Všechno bude vypráví o malé vzpouře dvou dospívajících kluků ze severočeského maloměsta, kteří se v ukradeném autě vydají na cestu přes celou republiku. Cestou naberou starého psa, mladou stopařku a spoustu zkušeností. Komediálně laděný nadčasový příběh se v hlavních „lvích“ kategoriích utkal s dramaty z období nástupu komunismu (Toman, Zlatý podraz) či roku 1968 (Palach), z nichž pocházejí dosud nezhojené národní jizvy. Tyto filmy na lvech vyšly naprázdno, i když měly papírově dvanáct, devět, respektive osm šancí. Místo nich si sošky odnášela vodnická balada Hastrman, pohádka Čertí brko, thriller Domestik nebo psychologické drama Chvilky – filmy navzájem odlišné, ale spojené jasným žánrovým vymezením a historickou nezakotveností.

Čtrnáctiletý George dostal smrt na elektrickém křesle. Bělošská porota a soudce se s…

Zábava letos porazila patos

Jistě, akademici se na hlasování nedomlouvali a výsledky jsou čistou statistikou – ale tato statistika říká, že za rok 2018 členové Akademie preferovali zábavu nad nimráním se v minulosti. Mezi dokumenty sice vyhrál film King Skate, který vypráví o tuzemské skejťácké scéně v šedivě post-normalizačních 80. letech, ale i v tomto případě legrace a nadhled převážily nad kritikou dobových poměrů.

Papírový favorit Toman scenáristy, režiséra a producenta Ondřeje Trojana ze dvanácti nominací neproměnil ani jedinou. Trojan byl podobně neúspěšný i se svými předchozími filmy Občanský průkaz (11 nominací, 0 lvů) a Želary (11 nominací, 2 lvi).

Slavnostní ceremonie s vizuálem zřejmě odkazujícím na letištní prostředí probíhala svižně a bez velkých gest, plamenných projevů a politických narážek. Moderátor Václav Kopta se oproti své předchůdkyni Adele Vinczeové držel spíše v pozadí, což působilo sympaticky. Šestadvacátý ročník Českých lvů si z loňského dějinnými souvislostmi zatíženého „osmičkového“ roku nedělal těžkou hlavu a historizujícímu patosu se úspěšně vyhnul.

New York pod nadvládou cracku: Odvrácená tvář 80. let na silných fotografiích
9 dní po vzniku Slovenského státu do země vtrhli Maďaři. Slováci doplatili na odsun…

Vojtěch RyndaVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Aféra Čapí hnízdo nekončí!
PREMIUM X Zelený Raoul: Soudruzi mají velký problém. KSČM se musí vrátit ke svým kořenům!
PREMIUM X Inženýrem za výzkum obrany před UFO: Kritická reportáž v Reflexu jako odrazový můstek ezoúspěchu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: V Česku nastal prokurátorský puč číslo 2
PREMIUM X Konspirační teorie realitou: Projekt MKUltra a vládní pokusy na lidech

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější