nahoru

Milé děti, komunismus odstraní všechny neduhy společnosti, tvrdí dětská knížka. A co vyléčí nacismus?

Aneta Černá, Info.cz 14. ledna 2019 • 12:07
Milé děti, komunismus odstraní všechny neduhy společnosti, tvrdí dětská knížka. A co vyléčí nacismus?
foto: David Zima

Loni na pultech českých knihkupectví objevila publikace, jejíž název sliboval vysvětlit polopatě rudou ideologii i těm nejmladším. Komunismus (nejen) pro děti aneb jak vše bude jednou jinak ovšem nenabízí citlivé shrnutí normalizačních praktik, jako třídní nenávist a práskání sousedů. Kniha vypráví dětem pohádku o tom, jak bude na světě zase dobře, až se komunismus vrátí.

„Komunismus je společnost, která odstraní všechny neduhy, jimiž trpí lidé v dnešní společnosti – kapitalismu,“ začíná německá spisovatelka Bini Adamczaková svoji ilustrovanou knihu o „lepších zítřcích“.

V Komunismu (nejen) pro děti se věnuje popisu současné společnosti a jejich chyb, které by se daly vyléčit zavedením ideálního komunismu, což se dle autorky zatím nepodařilo. Právě důvod, že dosavadní formy komunismu nebyly tím pravým komunismem, zřejmě vedl autorku i k tomu, že historii tohoto zřízení a „pokusům“ o jeho zavedení se ve svojí knize nevěnovala ani slovem.

„Protože v historii lidstva ještě nikdy reálný komunismus neexistoval, tak si nikdo neumí přesně představit, jak vlastně komunismus vypadá,“ píše ve své genderově nevyvážené pohádce, kde vystupují pouze ženy, autorka. 

Dobrou noc, strýčku Marxi. Co autorka říká o knize a co tvrdí o kapitalismu? Dočtěte si článek na Info.cz >>>

Aneta Černá, Info.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.