Řeka vědomí: Posmrtně vyšly eseje slavného neurologa Olivera Sackse | Reflex.cz
nahoru

Řeka vědomí: Posmrtně vyšly eseje slavného neurologa Olivera Sackse

Jakub Šofar22. listopadu 2018 • 09:20
Oliver Sacks - Řeka vědomí
Oliver Sacks - Řeka vědomí
• foto: 
Wikimedia

Když si dnes někdo položí tzv. základní filozofickou otázku (jako že nepoloží), tedy zda je svět poznatelný, odpověď by měla znít: Definujte nejdříve poznatelnost. Co je tím myšleno? Tvrdá data, nebo i vnímání, sdílení, vhled? Neschopnost průniku (či aspoň tolerance) dvou přístupů k realitě je, řekl bych, podhoubím, z nějž rostou současné a hlavně budoucí problémy světa.

Sovětské teorie a hlad po něčem lepším

Inženýři lidských duší, vážně míněný termín A. A. Ždanova pro vědce a umělce, kteří měli přebudovat svět podle ideálů bolševické revoluce, byli v sovětské literatuře ještě v 50. letech představováni jako výpravčí, kteří na přiděleném velínu šibují s lidskými osudy. Nikdy se „nesetkávali“ s ničím nestandardním v člověčí nátuře (sny, představy, úzkosti, strachy), nic takového se druhu Homo sovieticus přece nemohlo týkat. Nepsalo se o tom – čili to neexistovalo.

Ten těžkopádný rozjezd jsem si dovolil proto, abych zdůraznil, jak nám tady za železnou oponou scházela odborná i populárněnaučná literatura z oblasti psychologie, psychiatrie či psychoterapie, jak jsme hltali V. Vondráčka nebo E. Syřišťovou a jak byl populární ruský psychiatr-spisovatel Vladimir Levi.

Žhavá objetí žen a vzrušení z boje: barbarské historky z doby, kdy byl mužský svět…

Mistr na ta „drobná šílenství“

Britský neurolog Oliver Sacks (1933–2015) žijící v USA měl tu neobyčejnou schopnost, že svoji nezdolnou potřebu pochopit lidské chování i v jeho nejpodivnějších variantách uměl zprostředkovat i nepoučeným čtenářům. Že z případů svých pacientů dokázal přesně vybrat a popsat ta „drobná šílenství“, která mnozí prožíváme, mlčíme o nich, bojíme se jich, jsou nám trapná… Šíře Sacksových zájmů byla mimořádná (neurověda, chemie, botanika, umění) a přesné hranice oborů nectil. Asi nejpopulárnější jeho knihou je Muž, který si pletl manželku s kloboukem, podle jeho Probouzení byl natočen stejnojmenný film s Robinem Williamsem a Robert De Nirem.

Dělat humor není žádná sranda. Nový opus páně Bočkovy „aristokratické“ série ovšem uspěl

Dva týdny před svou smrtí dokončil soubor deseti esejů Řeka vědomí (nedávno je česky vydal Dybbuk), v nichž se hlásí k Darwinovi či Freudovi a znovu a jinak se pokouší precizovat své názory na evoluci, podstatu vědomí či kreativitu. V textu Tvůrčí já píše o cizích nápadech: Spornou otázkou není to, že si „půjčujeme“ nebo „imitujeme“ nebo jsme „neoriginální“, „ovlivnění“, nýbrž jak s oním vypůjčeným, imitovaným, odvozeným naložíme; (…) smísíme s vlastními zkušenostmi a myšlenkami a pocity, postavíme si to do vztahu k sobě samému a vyjádříme to novým, vlastním způsobem.

Důstojné uctění 100. výročí vzniku Československé republiky. Tisíc stran kvality
Kniha „H2O a poklad šíleného oka“ řeší záhady ve stylu českého Harryho Pottera

Jakub ŠofarColours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Helmut Newton: Fotograf, před jehož objektivem ochotně zapózovala každá žena
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: V čem Češi vynikají? Obrana specifickým humorem a spotřeba alkoholu
PREMIUM X Karel Gott mit uns! Mistr jako zdroj inspirace a humoru...
PREMIUM X Gott versus Matuška: Souběžný příběh boha a čerta české pop-music
PREMIUM X Hrátky s Ovčáčkem aneb Twitterovou hravostí proti politickým dinosaurům

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější