Za císaře pána a jeho rodinu museli jsme vybojovat Hercegovinu | Reflex.cz
nahoru

Za císaře pána a jeho rodinu museli jsme vybojovat Hercegovinu

Jaroslav Šajtar1. listopadu 2018 • 12:20
Publikace S Bohem za císaře a vlasť! Čeští důstojníci ve válkách let 1848–1849 uvádí čtenáře do problematiky revolučních válek let 1848–1849.
Publikace S Bohem za císaře a vlasť! Čeští důstojníci ve válkách let 1848–1849 uvádí čtenáře do problematiky revolučních válek let 1848–1849.
• foto: 
Archiv nakladatelství Academia

Nosným tématem zpráv vysílaných v hlavním vysílacím čase se po útěku a následném dopadení mamby stal méďa-tuláček brouzdající ze Vsetínska na Kroměřížsko, tudíž nezbývá prostor na připomenutí jiných, podstatně důležitějších událostí. V pozadí zájmu tak zůstalo letošní, 170. výročí revolucí let 1848–1849, které rozkymácely trůny a otřásly Evropou.

Naštěstí nezaspali profesionální historici. Výsledkem jejich snažení je objemná, výpravná publikace S BOHEM ZA CÍSAŘE A VLASŤ! s podtitulem Čeští důstojníci ve válkách let 1848–1849 autorské trojice Milan Hlavačka, Zdeněk Munzar a Zdeněk Vašek, již vydaly společným úsilím nakladatelství Academia, Ministerstvo obrany České republiky a Vojenský historický ústav v Praze.

Kalandrova dcera: Když křesťané ohrožují Evropu a Svobodné Polsko zvlášť

Věčně bití Rakušané?

Pro lepší pochopení tématu nás autoři úvodem stručně seznamují s průběhem vídeňské, uherské, pražské petiční, frankfurtské parlamentní, severoitalské, „druhé“ a „třetí“ vídeňské revoluce. Přestože je hluboce zakořeněno mínění, že předposlední rakouský císař František Josef I. většinu velkých a klíčových válek prohrál, až se vžilo rčení „věčně bití Rakušané“, v knize nechybí vylíčení brilantního tažení dvaaosmdesátiletého maršála Radeckého od Milána k Benátkám.

Velký prostor je věnován nejrozsáhlejší a nejkrvavější ze všech revolucí inkriminovaného období – uherské. Tu se podařilo potlačit s vypětím všech sil a teprve s pomocí ruské armády polního maršála Ivana Fjodoroviče Paskeviče, katana polského protiruského povstání a mimochodem Ukrajince, již vyslal Franzi Josefu na pomoc car Mikuláš I.

Revoluční rok 1848: Svatodušní bouře v Praze vypadaly v evropském srovnání spíš jako …

Opravdová lahůdka: soupis bojů 

O Rakousko lze v posledních letech pozorovat zvýšený zájem. Není divu, vždyť jsme byli součástí habsburské říše bezmála čtyři století, která není možno hodnotit a priori negativně. Pro zájemce o tuto dobu je jistě neocenitelný přehled císařských důstojníků, dobrovolníků a povstalců ze zemí Koruny české, mezi nimiž nechybějí tak známá jména jako Eduard hrabě Clam-Gallas, František de Paula Gundakar II. kníže Colloredo-Mansfeld, Leopold hrabě Kolowrat Krakowsky, rody Liechtensteinů a Schwarzenbergů, Thurn-Taxisů a jiní, kteří vtiskli nesmazatelnou pečeť historii podunajské monarchie.

Publikace S Bohem za císaře a vlasť! Čeští důstojníci ve válkách let 1848–1849 uvádí čtenáře do problematiky revolučních válek let 1848–1849.

Opravdovou lahůdku pak představuje chronologický soupis bojů v Itálii a Uhrách v daném období, přehled stovky nositelů nesmírně ceněného a jen vzácně udělovaného Vojenského řádu Marie Terezie a soupis osmnácti vysokých důstojníků (dvou polních podmaršálů, osmi generálmajorů, polního zbrojmistra, šesti plukovníků a kapitána řadové lodě) padlých a zemřelých na zranění v letech 1848–1849, mezi nimiž nalezneme generálmajora Wilhelma knížete Thurn-Taxise, jenž podlehl smrtelnému zranění v bitvě u Vicenzy 11. června 1848. Kéž by někdy podobný přehled vyšel o první světové válce; sté výročí jejího konce si připomeneme letos 11. listopadu.

Vlastenecký pohřeb: Jak národní obrození ovlivnilo způsoby pohřbů českých velikánů
Kapitulace Turecka: V první světové válce měl sultanát čtvrtou nejlepší armádu,…

Jaroslav Šajtar



Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Sadistická pornografie zmizela z webu. Dokazuje to, že práce policie a novinářů není zbytečná
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější