Boje o pevnosti Velké války: Na východní frontě a v Alpách umírali i Češi | Reflex.cz
nahoru

Boje o pevnosti Velké války: Na východní frontě a v Alpách umírali i Češi

Jaroslav Šajtar11. října 2018 • 09:00
Boje o pevnosti Velké války: Na východní frontě a v Alpách umírali i Češi
foto: Archiv nakladatelství Mladá fronta

Při vyslovení výrazu pevnosti si – zvláště v letošním roce, kdy jsme si připomněli osmdesáté výročí zářijové mobilizace československé armády – většina Čechů automaticky vybaví naše pohraniční opevnění, budovaná za první republiky. A zároveň si položí neodbytnou otázku: Jak by české pevnosti obstály v eventuální válce s nacistickým Německem, proti němuž byly s takovými finančními oběťmi budovány?

Neměli bychom však pouštět v rámci naší fascinace osudovými osmičkami ze zřetele, že si letos v listopadu připomínáme sté výročí konce první světové války, v mnoha zemích nazývané Velká. Právě toto jubileum důstojnou a poutavou formou přibližuje autorská trojice Martin Dubánek, Ondřej Filip a Jan Pavel graficky vkusně zpracovanou, kvalitními fotkami, schématy a mapkami nabitou publikací PEVNOSTI V BOJÍCH VELKÉ VÁLKY s podtitulem Východní fronta a Alpy. Vydala ji Mladá fronta.

V říjnu 1973 byl Izrael na pokraji zániku. Nakonec vybojoval válku soudného dne, zvanou…

Verdun, mlýnek na maso

Kniha volně navazuje na předloňskou první část, zabývající se osudy fortifikací na západní frontě a připomínající mimo jiné sté výročí obrovské a nesmírně krvavé bitvy u Verdunu, zvané „mlýnek na maso“, v níž právě pevnosti sehrály klíčovou roli.

Na rozdíl od západní fronty zůstávají boje popisované v druhém svazku této pro milovníky vojenské historie velice přínosné řady tak trochu popelkou. Je to ovšem velká nespravedlnost, a to třeba už jen proto, že na rozdíl od západní fronty se těchto krvavých a těžkých bojů v hojné míře účastnili rovněž vojáci české národnosti, ať už se jednalo o trojí obléhání haličské pevnosti Přemyšl, nebo urputnou obranu nejmodernějších rakouských fortů v Alpách.

Unikátní snímky ke 100. výročí republiky: Havel při podpisu Charty, syn Alfonse Muchy…

Německé obojživelné operace

Fundovaní autoři se detailně zabývají ruským pevnostním systémem vybudovaným na území dnešního Polska, Litvy a Běloruska, věnují se rychlému pádu silné pevnosti Modlin a dobytí Kaunasu. Jako kontrast k tomu uvádějí poměrně úspěšnou obranu menší uzávěrové pevnosti Osovec. Jejich pozornosti neunikly ani německé obojživelné operace na Baltu v závěrečných dvou letech Velké války, vedoucí ke zhroucení tak dlouho budovaného systému ruské pobřežní obrany. Úloze pevnostních objektů v boce Kotorské, Dardanelách, Rumunsku nebo v německém přístavu Čching-tao na pobřeží Žlutého moře se věnují sice stručně, ale hlavně, že ji neignorují.

Autorský kolektiv, jenž se dějinám pevností moderní doby věnuje dlouhodobě a řadu z nich osobně prozkoumal, čerpal vzhledem k absenci domácích zdrojů především ze zahraniční literatury, jakož i z Vojenského ústředního archívu – Vojenského historického archívu Praha. Odvedl pořádný kus poctivé práce, který čtenáři zajímající se zevrubněji o tuto problematiku v souvislosti se 100. výročím konce první světové války zajisté ocení.

Mnichov 1938: Strhující vyprávění o událostech před zradou i Hitlerových obavách z…
Colours of Ostrava hlásí první hvězdu: Na festival přijedou legendární The Cure
 

Jaroslav ŠajtarMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Smrtící korektnost: New York Times končí s karikaturami. Reflex nikdy!
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější