Rok 1968 pohledem slavných a v jejich vzpomínkách | Reflex.cz
nahoru

Rok 1968 pohledem slavných a v jejich vzpomínkách

Jaroslav Šajtar16. srpna 2018 • 13:40
Petr Macek - 1968 očima 50 slavných osobností
Petr Macek - 1968 očima 50 slavných osobností
• foto: 
Archív

„Všemu lidu Československé socialistické republiky! Včera, dne 20. srpna 1968, kolem 23. hod. večer, překročila vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky státní hranice Československé socialistické republiky. Stalo se tak bez vědomí prezidenta republiky, předsedy Národního shromáždění, předsedy vlády i prvního tajemníka ÚV KSČ a těchto orgánů.“

I po půlstoletí zaznívají tato zlověstná slova, jež odvysílal Československý rozhlas, v uších pamětníků jako neblahá předzvěst toho, že s iluzemi – přiznejme si, že s odstupem času velmi naivními – o možnosti budování socialismu s lidskou tváří je nadobro, nebo alespoň přinejmenším na hodně dlouho konec.

Srpen 1968: Dosud nepublikované fotografie sovětské okupace ze skautského věstníku

Ten vpád znamenal šok

Pražské nakladatelství Universum připomíná tyto ponuré události v knize Petra Macka 1968 OČIMA 50 SLAVNÝCH OSOBNOSTÍ. Autor vyzpovídal pestrou škálu herců, režisérů, scenáristů, zpěváků, umělců, bavičů, sportovců, moderátorek, lékařů atd. atd., kteří se mu svěřili, jak prožili nejen přelomový srpen, ale rok 1968 obecně. Otázky jsou kladené na tělo a jdou do hloubky. Dotazovaní se mnohdy vyjadřují s odzbrojující upřímností, někteří necítí potřebu dělat ze sebe přímé oběti, když se jim osobně koneckonců nic tak hrozného nestalo. Jedno se však odpověďmi line jako červená nit, a to, že vpád armád pěti našich spojenců, mající za následek kromě zmařených lidských životů také konec nadějí, znamenal šok.

Je jistě zajímavé konfrontovat vzpomínky první dámy Československé televize, moderátorky Kamily Moučkové, snad nejvýraznější tváře srpnové okupace, kterou její odvážné vystupování stálo místo, a herečky Jaroslavy Obermaierové, jež se zpovídá, jak nesnášela díl pojednávající o roce 1968 ze seriálu Třicet případů majora Zemana. Dalšími dotazovaný pak byli třeba Jiří Menzel, Jiřina Bohdalová, Rudolf Hrušínský, Jan Pirk, Naďa Urbánková, Helena Vondráčková, Eva Pilarová, Jana Šulcová, Petr Janda nebo Karel Vágner.

Srpen 1968: Úplný chronologický přehled invaze do Československa
JAROSLAV ŠAJTAR 30. července 2018 • 13:41

Srpen 1968: Úplný chronologický přehled invaze do Československa

Jako by to bylo včera...

Petr Macek měl šťastnou ruku při výběru často naprosto odlišných osobností, z nichž některým, jako například Martě Kubišové, jejich statečný postoj vynesl na dlouhá léta zákaz vystupování, zatímco jiní zdárně proplouvali. Každý soudný čtenář jistě dokáže posoudit upřímnost jednotlivých výpovědí. Mackovi se každopádně podařilo evokovat čtivou formou dobu. Padesát let – a přesto se někdy zdá, jako by to bylo včera…

Možná že by nebylo od věci navázat na tuto publikaci vzpomínkami sice čtenářsky ne tak atraktivních, ale obyčejných lidí – studentů, dělníků, úředníků –, kteří nicméně také představovali součást toho, čemu se tehdy říkalo obrodný demokratizační proces a při srpnové okupaci a v dalších týdnech přinášeli někteří z nich oběti nejtěžší. Mezi zemřelými následkem invaze totiž nacházíme právě je, a nikoli umělce.

Pochodeň číslo jedna. Jan Palach se na výročí sovětské okupace dočká celovečerního…
Vzpomínky na Srpen 68: Jak jsme se ve Švýcarsku rozhodli, že neemigrujeme a přece nás…

Jaroslav ŠajtarMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější