Metanol vyřešen: Česká televize vyrobila výtečný film! | Reflex.cz
nahoru

Metanol vyřešen: Česká televize vyrobila výtečný film!

Milan Tesař30. dubna 2018 • 16:30

Všichni víme, že na sociálních sítích fungují především názory překvapivé, šokující, protiproudní, a tak jeden vezu: Česká televize zprocesovala plnotučný filmový zážitek, který by bez uzardění mohla promítat jakákoli zahraniční stanice. Samozřejmě, otázkou zůstává, nakolik kosmopolitní je jeho téma – zda je obří blbost moravskoslezských pachatelů, provázející metanolovou aféru z roku 2012, uvěřitelná i jinde než v naší domovině. Jakkoli je zachycená pravdivě a autenticky.

Zatímco v prvním díle televizního filmu Metanol režisérky Terezy Kopáčové a scenáristky Lenky Szántó se hrála skutková podstata činu, v tom druhém přichází na řadu vyšetření. Na drama je založeno už z faktické podstaty. Vyšetřovatelé stojí před Sophiinou volnou – hledat dřív pachatele, anebo flašky, které dali do oběhu? Obětí přibývá, tým policistů se ocitá pod tlakem. Bojuje s časem, problematikou, jejíž obludnost pochopí až za pochodu a únavou, která plodí podrážděnost a lidsky pochopitelné excesy.

Asi proto toleruju někdy až „šíleně“ ambivalentní vztah dvojice hlavních vyšetřovatelů, jejichž chování je mnohdy na hranici laikem tušené profesionality. Ale konečně, ona hranice během tohoto výjimečného případu zjevně rozostřena byla, z čehož vyvěrá i atraktivita a neklid druhého dílu. Podstatné je, že uvěřím, že to takto být mohlo. Z průsaků do banálního, bezmocného lidství čiší život.

Kauza metanol: Jak jsou na tom dnes ti, kteří pití jedovaté směsi přežili?

Hlavním trumfem vyprávění je jeho spád, ekonomičnost, vědomí toho, co je podstatné, a rovněž vynalézavá názornost, která nám dává šanci jít s příběhem. Stačí málo: nakreslený sud na flipchartu, plnící se dohledaným alkoholem.

I díky pečlivé literární a dramaturgické přípravě, která prý trvala několik let, mohla režisérka ze zhusta úřednické kauzy vykopat plastický obraz případu plného funkčních režijních nápadů. Kopáčová si podržela všechno, co jsme registrovali v prvním dílu – suverénní vedení herců, způsob snímání, který herce svou blízkostí doslova ždímá z emocí, a pečlivě promyšlené obrazy. Ať jsou to povedené scény výslechů, svícené jako velké divadelní představení, anebo vrcholná scéna objevení tajného skladu s chybějícím alkoholem.

Jestli má hrůzyplný příběh o lidské hamižnosti, jehož pointa (dostat se pod padesát korun za litr) je vážně skličující, nějaké světlo, pak je to fakt, že mohl vzniknout tenhle povedený film.

Nový český film Metanol: Story o převeliké blbosti
Milan Tesař 23. dubna 2018 • 07:11

Nový český film Metanol: Story o převeliké blbosti

Dukla 61: Česká televize v neděli večer předvedla filmařský koncert
TEREZA SPÁČILOVÁ 27. května 2018 • 19:39

Dukla 61: Česká televize v neděli večer předvedla filmařský koncert
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Srpen 1968 a 1969: Fotograf a režisér Josef Ráž vzpomíná na chvíle, kdy šli Češi proti Čechům
PREMIUM X Evangelium podle Mansona: Pologramotný vůdce sekty, vrah, co nezabíjel, a miláček popkultury
PREMIUM X Proč miluju Dalmácii aneb Malé vyznání velkého českého dovolenkáře středního věku
PREMIUM X Zelený Raoul: Tajemství hradního sklepení aneb Vstup přísně zakázán!
PREMIUM X Tenkrát v Hollywoodu: Příběh Quentina Tarantina a jeho zatím posledního filmu

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější