nahoru

Rumun prosazuje nový „nenásilný“ fotbal: Stačí štětec a barva a může se hrát

Tereza Spáčilová20. února 2018 • 11:30
Z filmu Infinite Footbal
Z filmu Infinite Footbal
• foto: 
Berlinale.de

Oválné hřiště, tým složený z podtýmů pohybujících se v přísně vymezeném poli a středová čára coby hranice, již je zakázáno překročit: tolik z pravidel hry nazvané Infinite Fotbal nebo také jednoduše nový fotbal. Rumun Laurențiu Ginghină se ho už nějaký ten pátek snaží vnutit fanouškům i fotbalovým institucím a tvrdí, že díky filmu kamaráda Corneliu Porumboiue konečně může být vyslyšen. „Publikum ještě není připraveno, ale žádná revoluční změna nenastala přes noc,“ nebojí se.

Zápal, s nímž svou vizi harmonického a méně násilného sportu prosazuje, zaznamenává dokument uznávaného tvůrce nové rumunské vlny s nakažlivou sugestivitou. Bez ohledu na to, že pan Ginghină dost pravděpodobně staví vzdušné zámky a že je také ve své snaze často vysmíván, uvěříme, že by jednoho dne mohl k vysněnému cíli dojít. Dokonce mu to zcela nezištně přejeme.

„Z filmu je zřejmé, jak skeptický mám k jeho snaze postoj. Obdivuji ho nicméně za to, že nemá strach zpochybňovat staré pořádky. Klade si otázky tam, kde by jiného žádná nenapadla, a to máme společné,“ řekl Reflexu Porumboiu, když měl popsat, v čem ho fotbalový Don Quijote zaujal.

Nejlepší sport?

Na 68. Berlinale, kde měl film Infinite Footbal premiéru, dávali rozhovory společně a mnohokrát se u nich roztomile pohádali. „Otec byl fotbalový komentátor, o fotbalu vím všechno a doslova ho zbožňuju,“ reagoval režisér na dotaz, zda fotbal považuje za nejlepší sport světa. Ginghină se jenom pobaveně culil: „Záleží, který fotbal máte na mysli. Ten starý bych nenazýval ani dobrým, natož nejlepším,“ pravil na adresu současného sportu, jehož největším neduhem prý není korupce, nýbrž ofsajdové pravidlo.

Až přijde válka: Podivné skupiny, které se ve slovenských lesích cvičí na bojové nasazení

Svou verzi fotbalu by rád viděl na největších stadionech zeměkoule a například představa oválného trávníku ve Wembley mu vůbec nepřipadá divná: „Neříkám, že se to opravdu stane, ale nereálné to není. Už proto, že jsem neobjevil Ameriku: stavím na starých základech, jež se pouze snažím vylepšovat. K přechodu na nový fotbal tak nepotřebujete miliardy, v podstatě by měla stačit barva a štětec na přemalování hrací plochy,“ tvrdí zaníceně.

Ledy se pohnou

Když přijde řeč na to, jakou motivaci vlastně pro svou fotbalovou reformaci má, rozpovídá se o osudovém zranění z mládí utrpěném právě při fotbalu (v rohu hřiště). „Nemohli za ně hráči, ale pouze a jen špatná pravidla fotbalu. Kdyby se začalo hrát podle mých, už by se nikdo nemusel bát o své zdraví,“ říká s tím, že jeho systém navíc svědčí i hře samotné: prý by se zrychlila a zelegantněla.

Od úřadů zatím slyšel pouze zamítavé odpovědi, a tak se svou vizi snaží prosazovat „zdola“: zaškoluje malé kluby a pravidla testuje na lokálních hráčích. Ostatně jeden zásadní testovací zápas si podle svých slov domluvil i na základě filmu.

A co by tedy vlastně považoval za vítězství – výměnu starého fotbalu za nový, nebo Infinite Fotball coby konkurenční verzi stávající varianty? „Ani jedna cesta není špatná. Já budu každopádně vděčný za každý krok.“

Dokumentarista Jan Gebert: Miloš Zeman jde proti zájmům Evropské unie a otravuje…
Označili mě za hyenu, ale dokument o Katce napravuje svět. Pouští ho dětem, říká …

Tereza Spáčilová
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,770
22,770
28,670
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější