nahoru

Zemřel islandský hudební skladatel Jóhann Jóhannsson, držitel Zlatého glóbu za Teorii všeho

Michal Kořán 10. února 2018 • 22:25
Zemřel islandský hudební skladatel Jóhann Jóhannsson, držitel Zlatého glóbu za Teorii všeho
foto: Michal Kořán

Jóhann Jóhannsson byl známý především jako skladatel filmů "Příjezd", "Sicario" a "Teorie všeho", který byl nominován na Oscara, byl nalezen mrtvý v pátek v bytě v Berlíně, řekl jeho manažer. Bylo mu 48 let.

Tim Husom, jeho manažer v Los Angeles, uvedl, že berlínské úřady jeho úmrtí vyšetřují a že bude provedena pitva. Příčina smrti je zatím neznámá. Jeho první sólové album "Englaborn" vyšlo v roce 2002; následovaly "Viroulegu Forsetar" (2004), "IBM 1401, Uživatelská příručka" (2006), "Fordlandia" (2008) a poslední "Orphee" v roce 2016. Jóhannsson byl také autorem znělky 21. ročníku jihlavského festivalu dokumentárních filmů Ji.Hlava.

V minulých týdnech Česká televize odvysílala Islandský seriálový thriller V pasti, ke kterému islandský skladatel zkomponoval podmanivou sugestivní hudbu. Jóhann Jóhannsson ale koncertoval také v Česku. V roce 2012 vystoupil společně z violončelistkou Hildur Guðnadóttir v pražském Paláci Akropolis.

Vydavatelství Redbird Music na to na facebooku zareagovalo komentářem: „Ztratili jsme jednoho velmi nadaného a skvělého člověka, s kým jsme měli čest se potkat a pracovat.“

Michal Kořán


Klíčová slova: hudba, úmrtí, Johann JohannsonDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.