Do kin míří Smrt Stalina. Rusové satirický film zakázali kvůli volbám a výročí Stalingradu | Reflex.cz
nahoru

Do kin míří Smrt Stalina. Rusové satirický film zakázali kvůli volbám a výročí Stalingradu

Johana Kudrnová26. ledna 2018 • 15:30

Nový film britského režiséra Armando Iannucciho satiricky zpracovává mocenský boj, jenž v Sovětském svazu vypukl v roce 1953 po smrti Josifa Vissarionoviče Stalina. V hlavních rolích se objevuje Steve Buscemi, Timothy Dalton nebo Olga Kurylenko. V Rusku měl jít do distribuce 25. ledna, ministerstvo kultury ale zasáhlo a premiéra filmu bude odložena na dobu po prezidentských volbách a výročí bitvy u Stalingradu, které připadá na 2. únor.

Distribuce filmů je v Rusku schvalována ministerstvem kultury. Zástupci kulturní sféry a ministerstva po projekci, která se uskutečnila 22. ledna, oznámili, že film uráží ruské diváky a jeho ruská premiéra bude tudíž odložena. Promítání se podle člena poradní skupiny Pavla Požigajlova účastnil i oscarový režisér Sergej Michalkov.

Na promítání přítomní právníci prohlásili, že film porušuje ruské zákony. „Ve filmu se očerňují naše historické symboly – sovětská hymna, znak a medaile. Maršál Žukov je zde zobrazen jako pitomec. Kromě toho jsou ve filmu zobrazeny scény nepřiměřeného násilí. To vše odporuje pravidlům vydání filmů do ruské distribuce,“ informoval Požigajlov.

Deník z Velké války: Pohled feldkuráta, jaký byste asi neočekávali

Problematická se podle úřadů jeví také kolize s pětasedmdesátiletým výročím konce bitvy u Stalingradu, které připadá na 2. února. Satirickým filmem by mohli být dotčeni a uraženi veteráni druhé světové války. Zmíněny byly nicméně také březnové prezidentské volby. Putinův režim zřejmě nechce riskovat podnícení masových protestů ještě předtím, než budou známy výsledky. Volebního klání se kvůli s největší pravděpodobností vykonstruovaných procesů nesmí účastnit opoziční politik Alexej Navalnyj, jehož popularita mezi Rusy roste.

Ministr kultury Vladimir Medinský v reakci na kritiku ohledně zastavení britského filmu zopakoval, že v zemi neexistuje cenzura. „Nebojíme se kritických ani nestranných hodnocení naší historie. Rádi v tomto ohledu dáme komukoliv náskok. Jde tady pouze o morálku – existuje prostě zákon, kterým se řídíme. Právníci ministerstva správně poukázali na určitý problém, který nyní prošetříme.“

Ozývají se hlasy, že by se film mohl do distribuce dostat v létě. S houstnoucí atmosférou v ruské společnosti a zvětšujícím se počtem Putinových odpůrců však není nic jisté. V Česku bude Stalinova smrt uvedena v dubnu.

Snowboarďáci jsou moje prokletí, říká herec Vojta Kotek
Milan Tesař 17. ledna 2018 • 16:12

Snowboarďáci jsou moje prokletí, říká herec Vojta Kotek

Svěrák, animáky i sci-fi. Podívejte se, na jaké filmy chodili Češi nejčastěji do kina v…Klíčová slova: kultura, Stalin, film, Rusko


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Jak na pazourek? Zkušený mistr řemesla vás naučí nejlepší řemeslné triky neandertálců
PREMIUM X Východ vrací úder: Počítačové hry válcují Hollywood a Češi jsou u toho
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Hra kolem úmrtí Karla Gotta a Vlasty Chramostové aneb Dobří mrtví a zlí mrtví
PREMIUM X Jefim Fištejn: Pokrok nezastavíš aneb Politická korektnost za hranicí absurdity
PREMIUM X Zpověď 63leté striptérky jménem Sugar: Lidi se tomu nejdřív chechtají, ale pak se třeba zamyslí

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější