Vlado Mečiar žije! Dokumentem o něm bude zítra zahájen jihlavský festival. Podívejte se na trailer | Reflex.cz
nahoru

Vlado Mečiar žije! Dokumentem o něm bude zítra zahájen jihlavský festival. Podívejte se na trailer

Kateřina Kadlecová23. října 2017 • 15:25

Národ si demokraticky zvolil Andreje Babiše, takže je možná načase podívat se na dokument Mečiar – ten zítra v osm hodin večer slavnostně otevírá Mezinárodní festival dokumentárních filmů v Jihlavě. Mezi oběma zmíněnými ambiciózními, extrovertními Slováky, někdejšími členy komunistické strany, existuje i bez ohledu na aktuální politický důchod Vladimíra Mečiara spousta paralel.

O dokumentárním snímku z produkce televize HBO, jejíž diváci ho mohli vidět už 14. října (a nyní je kdykoli k přehrání na kanále HBO GO), od devětadvacetileté režisérky Terezy Nvotové, jsme už psali. Autorka dokumentu Ježíš je normální! nebo letošní Špíny sleduje bývalého slovenského politika Vladimíra Mečiara a jeho dopad na slovenskou společnost.

Po pádu komunistického režimu se do konkurzu na ministra vnitra přihlásil do té doby nikomu neznámý právník z maloměsta – Vladimír Mečiar. Ten se po výhře dostává až na politický vrchol, odtud vládne zemi bez skrupulí a za pomoci v demokratickém zřízení těžko pochopitelných praktik... V době Sametové revoluce byl filmařce a herečce z umělecké rodiny jeden rok. V posledních letech nahlédla, že by si muž, na nějž si jako malá hrávala s kamarádkami na dvorku, zasloužil filmový portrét – a ona zase jakousi formu terapie: Když to natočím, možná to všechno pochopím.

Česká pýcha ve Varech: Znásilněná a otužilci
TEREZA SPÁČILOVÁ 1. července 2017 • 19:34

Česká pýcha ve Varech: Znásilněná a otužilci

Ji.hlava, respektive její 21. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů, proběhne ve dnech 24.–29. října. Rok od roku košatější a lákavější program letos nabídne 342 filmů. Highlighty čili chystané pecky? Fůra! Třeba právě Mečiar nebo Hranice práce Apoleny Rychlíkové, která sleduje novinářku a aktivistku Sašu Uhlovou v těch nejnamáhavějších a zároveň nejhůře placených zaměstnáních, jaká si dokážete představit. Anebo retrospektiva francouzského filmaře a antropologa Jeana Rouche, od jehož narození letos uplynulo sto let, a jak zaostření na Velkou říjnovou socialistickou revoluci a Vladimíra Iljiče, tak fokus „od Ronalda po Donalda“ v sekci Americký rok. Mimochodem, Jihlava letos učinila další krok vstříc hranému filmu. #NoveVaryNeboCo?

Dokument Mečiar vstoupil do slovenských kin, v Čechách bude k vidění v televizi
Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější