nahoru

Popová babička Madonna slaví narozeniny. Připomeňte si nejdůležitější okamžiky její kariéry

Leila Chadalíková 16. srpna 2016 • 08:40
Popová babička Madonna slaví narozeniny. Připomeňte si nejdůležitější okamžiky její kariéry
foto: profimedia.cz

Její hudba je známá od Ameriky po Čínu, Madonna, přezdívaná popová babička, dnes slaví osmapadesáté narozeniny a stále je ve vynikající formě. Během své dlouhé kariéry opravdu nezahálela a stihla toho dost. Pojďme si zrekapitulovat nejdůležitější okamžiky její kariéry. 

Zpěvačka se narodila jako Madonna Louise Ciccone 16. srpna roku 1958 v městečku Bay City u Detroitu ve státě Michigan v USA. Její­ otec Silvio má italské kořeny a matka Madonna pochází­ z francouzské části Kanady. Matka zemřela v jejích pěti letech na rakovinu prsu. 

Po maturitě na střední škole studovala na Michiganské univerzitě balet. Po třech letech opustila školu i svého otce a odletěla do New Yorku. Veškerá hotovost, již u sebe měla, čítala 35 dolarů. V této době také vznikly její velmi známé akty, které spatřily světlo světa až po mnoha desetiletích. Madonna se tehdy totiž živila jako modelka pro akty studentů umění­. 

V červenci 1983 vydala první­ album s názvem prostě jen Madonna, pro něž sama napsala několik písní­. Kariéra zlobivé rebelky, jak se tehdy prezentovala, začala a Madonna se úspěšně drala na vrchol hudebního průmyslu.

Roku 1985 se provdala za herce Seana Penna, se kterým se ale o čtyři roky později (1989) rozvedla.

Od celosvětově uznávané zpěvačky, jejíž hity se zpravidla stávají jedničkou hitparád, se v roce 1992 posunula k celosvětovému sexsymbolu. Jako nečekaný host se objevila na přehlídce Jeana-Paula Gaultiera a v odvážném modelu ukázala všem svou odhalenou hruď. 

Od devadesátých let je studentkou kabaly (židovského mysticismu) a dodnes je toto učení velkou součásrí jejího života. 

V roce 1996 se natáčel muzikál Evita, v němž si k nelibosti Argentinců zahrála roli Evy Perónové. Během natáčení zjistila, že je těhotná, a po několika předešlých potratech se rozhodla si dítě nechat. Čtrnáctého října porodila doma dceru Lourdes, jejímž otcem je trenér Carlos Leon. Zfilmovaný muzikál Evita se stal filmovým trhákem a zí­skal mnoho nominací­ na cenu Zlatý glóbus. Jednu z cen získala také Madonna.

Druhý zpěvaččin sňatek se konal roku 2000 s režisérem Guyem Ritchiem, kterému ještě téhož roku porodila syna Rocca. 

V roce 2006 se s manželem aktivně podí­lela na vzniku nové charitativní­ organizace Rising Malawi, podporují­cí­ sirotky v Africe, a při cestě po rozvojové africké zemi si pár adoptoval syna jménem David.

O rok později se v médiích objevovaly informace o krizi v manželství Madonny a Guye. V listopadu 2008 pár oznámil rozvod.

V roce 2009 přibyla do rodiny další adoptovaná holčička z Malawi. Chifundo (anglicky Mercy) se tak stala čtvrtým Madonniným dítětem. 

Zpěvačka, skladatelka, tanečnice, herečka, režisérka, producentka, módní ikona a spisovatelka, to všechno je Madonna. A přesto, že se jí blíží šedesátka, stále nezpomalila. V září 2015 odstartovala v Montrealu své turné Rebel Heart, následovaly tři vyprodané koncerty v New Yorku. Dnešní oslavenkyně je zapsaná v Guinessově knize rekordů jako nejúspěšnější umělkyně všech dob. Klíčová slova: madonna, narozeniny, život, fotogalerieDiskuse ke článku