nahoru

Známý americký moderátor David Letterman se velkolepě rozloučil s kariérou

ČTK, čip21. května 2015 • 17:00
Známý americký moderátor David Letterman se velkolepě rozloučil s kariérou
foto: Reuters/EPA

Známý americký televizní moderátor David Letterman po 33 letech ukončil svůj pravidelný komediální večerní pořad Late Show a odešel do důchodu. Jeho odchod ve videovzkazu okomentovali i někdejší američtí prezidenti George Bush starší a jeho stejnojmenný syn s Billem Clintonem a také současný šéf Bílého domu Barack Obama.

Poslední díl zahájila věta bývalého prezidenta Geralda Forda z let 1974 až 1977, který v projevu k národu po rezignaci svého předchůdce Richarda Nixona prohlásil, že "naše dlouhá státní noční můra skončila". Stejnou větu pak zopakovali i oba Bushové, Clinton a Obama, který k tomu dodal, že Letterman odchází do důchodu.

"Chcete vědět, co budu v důchodu dělat?" zeptal se publika Letterman, který se svým svérázným humorem nebál opřít o prezidenty či islámské radikály. "Dá-li bůh, tak doufám, že se stanu novou tváří scientologie," dodal.

Závěrečné středeční vysílání pořadu podle očekávání nemělo tradiční podobu, kdy Letterman zpoza stolu zpovídá hosty sedící v křesle, ale díl byl protkán staršími záznamy nejen ze stanice CBS, která byla domovskou televizí moderátora, ale i z NBC, kde populární bavič začínal kariéru. Poslední Late Show o asi 17 minut přetáhla tradiční hodinovou délku, CBS ale vysílala až do samého konce.

Osmašedesátiletý moderátor, který je znám díky pohotovosti, sarkasmu, nekonvenčnímu humoru a někdy i kaskadérským výstupům, se s pořadem rozloučil po 33 letech a 6028 vysíláních. S odkazem na vysoký počet odvysílaných pořadů prohlásil, že uznávaný britský fyzik Stephen Hawking vypočítal, že to dohromady dalo "asi osm minut legrace". Pořad nyní přebírá komediální hvězda Stephen Colbert, kterého američtí diváci znají ze show The Colbert Report.

ČTK, čip


Diskuse ke článku