nahoru

Ruský film Leviatan sklízí po světě trofeje, doma má ale problémy. Prý „plive“ na místní poměry

ČTK, ref 20. ledna 2015 • 17:00
Ruský film Leviatan sklízí po světě trofeje, doma má ale problémy. Prý „plive“ na místní poměry
foto: internal

Ruský film Leviatan se dostal minulý týden do nominace na Oscara v kategorii neanglicky mluvených filmů, je držitelem Zlatého glóbu za rok 2014, na filmovém festivalu v Cannes získal cenu za nejlepší scénář a hlavní cenu dostal loni v říjnu i na londýnském filmovém festivalu. Ovšem doma má velké problémy. Putinovská autokracie mu brání v rozletu.

Leviatan se dostane do ruské filmové sítě až na počátku února a velká návštěvnost se prý nečeká. Napsala to agentura TASS s odvoláním na pracovníky filmové distribuce. Film režiséra Andreje Zvjaginceva, který je kritickým obrazem státem a církví organizovaného útlaku v Rusku, naráží v zemi na rostoucí problémy, nepřízeň oficiální kritiky, odpor duchovních a stížnosti státních úředníků.

Zvjagincev umístil děj filmu na pobřeží Barentsova moře na samém severu Ruska. Hlavní hrdina Nikolaj spolu s manželkou žije v nevelkém městečku, kde má autoopravnu. Když se starosta snaží jeho dům zbořit a majetek konfiskovat, povolá postižený Nikolaj moskevského právníka. I ten ale naráží na svévoli úředníků a pravoslavných duchovních.

V Murmanské oblasti, kde štáb dílo natočil, se dlouho proslýchalo, že promítání bude zakázáno. Kritikou nešetří ani ministerstvo kultury, které film spolufinancovalo. Ministr Vladimir Medinskij nedávno prohlásil, že filmy, které "plivají" na nynější ruské poměry, z peněz daňových poplatníků napříště hrazeny nebudou.

Do problémů se dostal i Valerij Griško, který ve filmu ztvárnil zápornou postavu popa. V jeho rodné Samaře pravoslavní aktivisté sepsali otevřený dopis, v němž postavu duchovního označují za "cynickou a špinavou parodii ruského pravoslaví," která uráží city věřících. Osud Griška, který je šéfrežisérem Samarského akademického divadla, by podle stěžovatelů mělo "řešit" ministerstvo kultury.

Mnozí kritikové považují Leviatan za přímý útok na šéfa Kremlu, protože prezident Vladimir Putin v několika scénách shlíží na byrokratickou zvůli z obrazu zavěšeného na stěně. Kreml se zatím ale k otevřené kritice nepřipojil. Putinův poradce v otázkách kultury Michail Švydkoj naopak novinářům o víkendu řekl, že film potvrzuje svobodu tvorby, která v Rusku panuje.

"Film podle mnohých získává ceny jen proto, že očerňuje ruské poměry a zobrazuje je ve špatném světle. Sociálně kritická tvorba ale existuje všude na světě. Sama skutečnost, že v Rusku vznikl, je důkazem tvůrčí svobody umělců," řekl Švydkoj.

Vedení Murmanské oblasti oznámilo, že film nakonec do distribuce pustí. Promítat se bude ale jen v několika kinech, a pouze občas.

ČTK, ref


Diskuse ke článku