
Cingilingi bom! „Dzivočka“ Mathia a další influenceři přivádějí slovenské lidovky do 21. století
„Pokud díky Dzivočce popadnou děti do ruky smyčec, knihu nebo vyšívací rám, mission bola accomplished,“ píše milovnice folkloru Kateřina Kadlecová v souvislosti s bangerem houslistky Mathii, crossoverem lidovky, slovenského rapu a temných východních osudů.
Miluju folklór. Jako dítě jsem se pokoušela o detvianskú výšivku, u táborového ohně slzela při písních Hradišťanu a Čechomoru a studii se prozpívala ve Slováckém krúžku profesora Uličného. Logicky mě tak vyplašilo zjištění, že se populární slovenská houslistka Martina Výbohová, alias Mathia, pustila do mé nejoblíbenější lidovky ze žlutého zpěvníku Já, písnička. A ja taka dzivočka je v provedení Mathii a jejího gangu spletenec cingilingi bom, Montiho čardáše, krojovaných disco moves, civilního zpěvu dívky s uměleckým jménem Call Dominika a rapu jejího kluka Tomyho Kottyho, muzikanta s temnou minulostí.
Neposlouchám pop a kromě produkce Slnko Records nevím ani zbla o slovenské hudební scéně. A rap nechápu. Energie tohoto crossoveru a videa režiséra Pierra Lexise je však silná a šílená. Mathia dávno není začínající hvězdička soutěže Česko Slovensko má talent; dokázala dát dohromady partu influencerů, kteří třeba prostřednictvím chytlavého hitu přivedou mladé k folklóru. Autorům rapu Tomymu Kottymu a Majselfovi prý dala volnou ruku, a i když text líčí náklonnost femme fatale k alkoholu a pánové tak zase jednou hodnotí dámy, odmítá, že by chtěli ze žen obecně udělat alkoholičky: „Lidové písničky přece často nesou téma toho, že se lidi rádi baví a popíjejí.“
Netvrdím, že milovnice houslistky-průkopnice Vanessy Mae s Dzivočkou „zbořila internet“, jak je v módě psát, ale přece jen ta píseň u východních sousedů dost frčí. Mathia mi navíc říkala, že lidovku Na Kráľovej holi seznámila se španělskými tanci a „dievčatá z Východnej s Bachom“, takže tenhle „collab“ party kámošů ze studia není poslední.
Dřív bych přemýšlela o nutnosti zachování čistoty žánru a vhodnosti veršů jako „tvrdia, že chceš iba fame“ v sousedství posvátného dědictví předků. Po osmiměsíční učitelské zkušenosti mám jiný názor: Perme kulturu do dětí v libovolné podobě! Pokud díky Dzivočce popadnou do ruky smyčec, knihu nebo vyšívací rám, mission bola accomplished.