Bezva biják na dnešní večer: Vraždy zosnované rasisty z Řádu se opravdu staly, i obléhání ve stylu Waco
Jude Law ještě rozhodně nepatří do starého železa, i když jeho nejnovější role vyhořelého a nejen cigáry propáleného agenta FBI Terryho Huska se nás místy snaží přesvědčit o opaku. Vyšetřovatel, kterého v New Yorku potkalo během řešení zločinů místní mafie takové trauma, že se bez rodiny vydal na druhou stranu Spojených států „slepit střepy sebe sama“, nakonec za cenu obětí rozkryje teroristické spiknutí. Charismatický vůdce Řádu zamýšlel mimo jiné vraždit v ulicích a svrhnout vládu USA.
Před Vánoci se v amerických kinech objevil krimithriller Řád nepříliš známého australského režiséra (a tak trochu i scenáristy) Justina Kurzela (Assassinʼs Creed, Pravdivý příběh Neda Kellyho a jeho bandy aj.). Teď máme historický snímek k dispozici na českém Amazon Prime a je jak stvořený pro večerní sledovačku.
Kapitoly z historie Aryan Nations
Ocitáme se v zapadákově plném rednecků, v roce 1983 v Idahu, spíše zemědělském státě na severozápadě USA. Dost pohodlní místní policisté v donedávna bezproblémové oblasti řeší řadu bankovních loupeží za bílého dne, vypalování synagog i pornokin a sexshopů nebo přepadení pancéřových vozů v Idahu i v sousedním státě Washington. Násilí se stupňuje, ovšem naštěstí dorazí v úvodu zmíněný agent FBI Terry Husk (hraje ho na dva Oscary nominovaný Jude Law), expert na Ku-klux-klan, sekty a rasistické bandy. Znovu obsadí dlouho zavřenou policejní služebnu ve městě Coeur d´Alene a obhlíží terén: hospody jsou plné rasistických plakátů, ale skupinka nácků sídlících u Haydenova jezera je podle šerifa v pohodě…
Zkušenému a ostražitému agentu Huskovi, který přes veškerá předsevzetí nedokáže zůstat v klidu, po dokopnutí správňáckého poldy Jamieho Bowdena (hraje ho Tye Sheridan z Asfaltového města nebo Něžného baru, který tu opět vypadá jako dvojník irského herce Barryho Keoghana) dojde, že loupeže jsou dílem zradikalizovaných rasistů odštěpených od místní sekty fašounských ultrapravičáků, skupiny Aryan Nations založené Richardem Butlerem. Banda vůdce Boba Mathewse („přátelského fašouna“ hraje Nicholas Hoult – mj. Tolkien z Tolkiena nebo Porotce č. 2 –, nesmírně podobný skutečnému Robertu Jayi Matthewsovi) chce krvavé peníze – brzy jde o pár milionů dolarů – použít k financování ozbrojeného povstání proti americké vládě.
Snímek bez srdce
Dvouhodinový Řád uteče jak voda a vůbec to není špatná podívaná. Představitelé ústředních úloh jsou zkušení herci; i proto je škoda, že Justin Kurzel se scenáristou Zachem Baylinem (Král Richard: Zrození šampiónek, Gran Turismo, Creed III aj.) nedokázali svým postavám vdechnout život, neučinili je zajímavějšími. Film jako by neměl srdce, není přes všechnu akci ani strhující, ani plnokrevný. Přes jistou pomalost vyprávění, občasnou návodnost a lehká klišé (scéna s jelenem na mušce, neschopnost vůdce sekty vzít slovo uzurpátorovi z publika aj.) je to ovšem pořád poučný příběh. Justin Kurzel jej natočil podle skutečných událostí z dějin USA. Neonacistická teroristická organizace Řád, známá také jako Tiché bratrstvo, působila ve Spojených státech od září 1983 do prosince 1984. Deset jejích členů bylo odsouzeno za vydírání a dva za podíl na vraždě, kterou snímek rovněž zobrazuje…
Obléhání ve stylu Waco
Závěr snímku, který je kvůli skokům v čase i po mapě poněkud mlhavý (nebo že by to bylo kvůli tomu kouři?) připomíná Waco. Tak se ve zkratce říká masakru 79 věřících včetně dvaadvaceti dětí rukou vládních agentů z 28. února až 19. dubna 1993. Tragédie se stala poblíž texaského města Waco na usedlosti sekty Davidiánů, jež se odštěpila od Adventistů sedmého dne. Seriál Waco, stejně jako aktuální hit Netflixu, šestidílná minisérie Kdysi dávno v Americe (American Primeval) režiséra Petera Berga, jejíž recenzi si už brzy přečtete v tištěném Reflexu, a stejně jako aktuální drama Řád ukazuje, jak nebezpečné jsou ideologie a palné zbraně v rukou psychopatů s mesiášským komplexem.