nahoru

Vražedkyně, upírky, milenky i zachránkyně. Skvělá kniha dává hlas biblickým ženám

Jan Lukavec 13. října 2022 • 10:00
Vražedkyně, upírky, milenky i zachránkyně. Skvělá kniha dává hlas biblickým ženám
foto: Pražské příběhy

„Ve staré části čekáme na hrdinu, on stále nepřichází. A ta nová je celá jenom o něm.“ Takto shrnuje známá sklepácká parodie děj bible. Naštěstí tato charakteristika není zcela přesná, protože v Knize knih vedle peripetií protagonistových najdeme i velké množství osobitých hrdinek s vlastními jedinečnými příběhy. Jedenadvacet z nich nyní představuje novinka publicisty Jana Fingerlanda.

Publikace známého komentátora Českého rozhlasu Plus Jana Fingerlanda (* 1972) Hebrejky. Biblické matky, démonky, královny i milenky (vyd. Pražské příběhy) obsahuje portréty biblických žen od Evy přes démonku-upírku Lilit a kruté vládkyně Jezábel a Atalju až k Máří Magdaléně; putujeme od těch, které ani neznáme jménem („Žena, která chtěla rozpůlit dítě“), až k Panně Marii, kterou mnozí i v nynější době nevědomě volají vždy, když si ulevují kletbou. 

Agentka Judita Bondová

Vystudovaný politolog, filozof a hebraista Fingerland nejprve v každé kapitole pečlivě zkoumá původní biblický text a ukazuje, co naše dnešní překlady často cudně zamlčují či výrazně uhlazují. Následně sleduje kulturní historii dané postavy přes Händelova oratoria a moderní romány až k současným interpretacím psychoanalytickým, feministickým či dokonce evolučně biologickým. Rád hledá i jejich uplatnění v soudobé popkultuře nebo příslušné analogie sám vytváří. Například když o starozákonní Juditě s nadsázkou píše, že to vlastně byla tajná agentka s povolením zabíjet: „Na rozdíl od Jamese Bonda si toto povolení udělila sama. A také ho hned použila.“

Organickou součástí těchto dějin jsou pro Fingerlanda i díla, která jiní považují za značně kontroverzní. Nejen Umberto Eco kupříkladu upozorňoval na to, že v románech Dana Browna je nekonečné množství hrubých faktografických chyb, což Fingerland příliš nerozporuje, nicméně na proslulé Brownově Šifře mistra Leonarda přesto oceňuje, že dovedně využívá napětí, jež je v příběhu o Máří Magdaleně přítomno: Jak to, že se v Ježíšově blízkosti vyskytovala tak silná postava, a přitom se o ní z bible tak málo dozvídáme?

Eva vedla Adama k civilizaci a dospělosti

Autor dané interpretace většinou nesoudí, spíše předestírá jejich úžasnou rozmanitost, z níž se raduje. Nejpřitažlivější jsou pro něj právě ty figury, které v sobě skrývají či slučují co nejvíce protikladů, jako samotná Panna Maria. Zdrojem její síly coby postavy je podle něj „napětí mezi několika úlohami, jež hrála – chudou venkovankou i královskou postavou, světicí i ženou obviněnou z cizoložství“. I když dodejme, že do úplných extrémů autor nezachází, takže například Pannu Marii v blasfemickém podání Ladislava Klímy raději ani nezmiňuje. Klímova Marie přesně neví, kdo byl Ježíšovým otcem, protože devět měsíců před jeho narozením měla sex současně se sedmi muži, z nichž nejpravděpodobnějším podezřelým je „jistý potulný žebrák a zloděj“.

Fingerland nechce svoje hrdinky takto zostouzet, místo toho naopak občas naznačuje, že si zaslouží lepší pověst, než jakou po většinu židovsko-křesťanských dějin měly. Kupříkladu historická Salome byla zřejmě dost odlišná od Salome v podání Nového Zákona a z něj vycházející tradice. Měla prý relativně poklidný život, dvakrát se provdala a porodila tři děti. Ostatně i samotnou mytickou pramatku, hříšnou Evu autor pojímá spíše pozitivně: právě ona totiž „polidštila“ Adama – po odchodu z ráje se díky ní stal člověkem, jenž se živí vlastní prací a stojí na vlastních nohou. Jinými slovy ho Eva přivedla „k civilizaci i k dospělosti“.

Samson a jeho poženštění

Souběžně s osudy svých hrdinek autor populárního podcastu Předvařená bible stručně shrnuje i příběhy mužů, kteří v jejich životech sehráli nějakou osudovou roli nebo pro které se samy staly osudovými. Někdy je to muž, který způsobí jejich smrt (v případě Jeftovy dcery jde dokonce o vlastního otce), častěji ale Fingerlandovy Hebrejky přivodí zkázu „svému“ muži.

Jako v „kauze“ Dalily a Samsona. Na ní autor mimo jiné demonstruje, že i ten největší silák a bojovník může být podmaněn krásou lstivé ženy (i té nelstivé) – a do jisté míry pak přijde o svůj status „muže“. Celé vyprávění o Samsonovi je prý prostoupeno sexuálními narážkami, z nichž část se týká Samsonova zajetí a podrobení coby „zženštění“. Už když Dalila vyzvídá, jak by musel být spoután, aby byl „přemožen“, použije sloveso, které jinde znamená „zneuctění ženy“. Když mu pak ostříhá jeho magické vlasy a zbaví ho síly, je Samson následně svými nepřáteli oslepen, uvržen do okovů a zapřažen do mlýna na mouku, čímž je symbolicky přeřazen „do ženského světa domácích prací“.

Úvaha zajímavá, leč z říše fantazie

Fingerland se v knize s velkou vynalézavostí snaží ukázat, kde všude se dají najít ozvěny biblických příběhů. Což někdy snad i trochu přehání, například v případě lva na českém státním znaku: legendární Bruncvík podle něj potkal svého lva ve Svaté zemi, takže český heraldický lev je i odkazem na krále Davida a Šalomouna. (Což je podle heraldika Jana Oulíka „úvaha zajímavá, leč z říše fantazie“.)

Kniha je sepsána vtipně a poutavě, i když autorův antropologický a primárně nenáboženský přístup k bibli bude asi některým konzervativně zbožným čtenářům připadat nedostatečně uctivý. Zažitá konvenční čtení Fingerland jistě narušuje, ale hlavně proto, aby dal hrdinkám samotným více prostoru. Tím poskytuje možnost k tomu, aby byly více vnímány jako postavy aktivní, sebevědomé a vnitřně bohaté, které si i v patriarchálním světě uměly najít skryté cesty, jak si prosadit svou. A i proto mohou být jejich příběhy čtivé a aktuální ještě dnes. I když zmíněné zapojování mužů do sféry domácích prací už v současnosti přeci jen probíhá jinak a méně násilně.

Jan LukavecPrezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.